Prezident: har bir yutuq va natija, avvalo, inson qadrini ulug‘lash, uning huquq va manfaatlarini ta’minlashga xizmat qilmoqda
2025-08-27 18:25:00 / Yangiliklar
Toshkent shahrida 27-avgust kuni ushbu mukofotlarni topshirish marosimi bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari barchani, avvalo, Mustaqillik bayrami bilan tabrikladi. Mamlakatimizda erishilayotgan natijalarning asosi, sa’y-harakatlarning mohiyati haqida alohida to‘xtaldi.
– Yangi O‘zbekistonda ortga qaytmas tus olgan islohotlarimiz qanday ulkan natijalar berayotganini barchamiz ko‘rib turibmiz. O‘tgan sakkiz yilda yalpi ichki mahsulotimiz shiddat bilan o‘sib, 115 milliard dollarga yetdi. Bugun bitta raqamni birinchi marta aytmoqchiman: Xalqaro valyuta jamg‘armasi prognoziga ko‘ra, bu yil iqtisodiyotimiz hajmi 130 milliard dollardan oshishi kutilmoqda. Ya’ni, ilgari bunday o‘sish, bunday yuksak e’tirof hech qachon bo‘lmagan, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bunday natijalarga tadbirkorlik keng qo‘llab-quvvatlanayotgani, zamonaviy sanoat majmualari barpo etilayotgani, “yashil” va innovatsion iqtisodiyotga o‘tilib, muqobil energiya manbalari yaratilayotgani, axborot texnologiyalari, turizm va moliyaviy texnologiyalar kabi xizmat ko‘rsatish tarmoqlari rivojlantirilayotgani zamin bo‘lmoqda.
Yurtimizda zamonaviy shaharlar qad ko‘tarmoqda, qishloq va mahallalar obod bo‘lmoqda. O‘tgan sakkiz yilda aholi uchun 500 mingdan ziyod ko‘p qavatli uy-joylar barpo etildi. Bu mustaqillikning dastlabki 25 yiliga nisbatan to‘rt karra ko‘p. Mahalla infratuzilmasini yaxshilash, qishloqlarni, yo‘llarni obod qilish uchun 60 trillion so‘m mablag‘ sarflandi. Yoki, 155 milliard dollar sarmoya hisobiga 100 mingdan ortiq investitsiya loyihalari ishga tushirildi, 7 milliondan ziyod aholi daromadli bo‘ldi.
– Bunday ulkan tarixiy yutuqlarimiz – o‘z vaqtida chuqur o‘ylab olib borgan keng ko‘lamli islohotlarimiz, eng muhimi, odamlarimizning tafakkuri, dunyoqarashi o‘zgargani samarasi, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz. Qurayotgan binolarimiz, zamonaviy majmualar, qulay uy-joylar, maktab va bog‘chalar, tibbiyot, madaniyat va sport maskanlari misolida Yangi O‘zbekistonning iqtisodiy qudrati va ulkan bunyodkorlik salohiyati yaqqol namoyon bo‘lmoqda. Asosiysi, qaysi sohada bo‘lmasin, har bir yutuq va natija, avvalo, inson qadrini ulug‘lash, uning huquq va manfaatlarini ta’minlashga xizmat qilmoqda, – dedi davlatimiz rahbari.
So‘nggi sakkiz yilda ijtimoiy infratuzilmaga oldingi yillarga nisbatan olti karra ko‘p mablag‘ yo‘naltirildi. Natijada bog‘cha o‘rinlari 720 mingdan 2,5 millionga yetkazildi. 466 ta yangi maktab qurilib, 1 millionga yaqin o‘quvchi o‘rni yaratildi. Talabalar soni 279 mingdan 1,5 million nafarga oshirilib, oliy ta’limda qamrov 42 foizga olib chiqildi.
O‘tgan haftada Tadbirkorlar kuni munosabati bilan 168 nafar eng ilg‘or biznes vakillari, mirishkor dehqon va fermerlar davlatimizning yuksak mukofotlari bilan taqdirlangani qayd etildi.
– Bunday fidoyi yurtdoshlarimiz, ularning tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirishdan charchamayman. Albatta, bu bejiz emas. Barchangiz yaxshi bilasiz, bundan o‘n yil oldin biz asosan xomashyo eksport qilar edik. Hozirgi kunda esa, sanoat mahsulotlari hajmini 2016 yilgi 28 milliarddan 62 milliard dollarga yetkazdik. Agar vaqtida tadbirkorlik uchun qulay sharoitlar yaratib bermasak, bunday yutuqlarga erisha olarmidik? Yo‘q, albatta, – dedi davlatimiz rahbari.
Ta’kidlanganidek, bugun biznes vakillari iqtisodiyotimizning chinakam tayanchiga aylandi. Birgina qurilish sohasini oladigan bo‘lsak, bu yo‘nalish oldin hech qachon hozirgidek jadal rivojlanmagan. Ilgari qurilishlar faqat davlat buyurtmasi asosida bo‘lar edi. Bugun xususiy qurilish kompaniyalari soni 30 mingdan oshdi, qurilish materiallari ishlab chiqarish hajmi 6 milliard dollarga yaqinlashdi. Hozirgi kunda O‘zbekiston tom ma’noda ulkan qurilishlar maydoniga aylandi.
Birgina o‘tgan yilning o‘zida 23 milliard dollarlik qurilish ishlari amalga oshirildi. Bu 2016 yilga nisbatan 4 karra ko‘p.
Bunday ulkan o‘zgarishlarni qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik, elektrotexnika, mashinasozlik, farmatsevtika kabi yo‘nalishlarda ham ko‘rish mumkin.
Mamlakatimizda faqat sanoat bilan cheklanib qolmasdan, xizmat ko‘rsatish sohalarini rivojlantirishga ham alohida ahamiyat berilayotgani ta’kidlandi.
– Avvallari 500 million dollarga yetmagan turizm eksporti hozir 3 milliard dollarlik marradan oshdi. Yetti-sakkiz yil oldin IT eksporti 1 milliard dollarga yetadi, desa, bunga kim ishonardi? Eng muhimi, barcha tarmoqlarga yangi ilm, zamonaviy texnologiyalar kirib keldi. Ularda yuz minglab ish o‘rinlari va yuqori malakali kadrlar armiyasi paydo bo‘ldi. Har bir sohada Yangi O‘zbekistonning o‘z strategiyasi, tajriba maktabi shakllandi.
Mamlakatimizning ana shunday yangi tarixi, yangi qiyofasini yaratishda butun xalqimiz qatori siz, azizlarning ham munosib hissangiz bor va buning uchun barchangizga chuqur minnatdorlik bildiraman, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident joylarda davlat mukofotlarini qabul qilib olayotgan vatandoshlarimizni ham tabrikladi.
Shundan so‘ng, mukofotlanganlarga faxriy unvon, orden va medallar tantanali ravishda topshirildi.
– Milliy istiqlolimizning eng buyuk maqsadi insonga e’tibor, uning qadrini, mehnatini ulug‘lash, olijanob xalqimizning izzat-hurmatini joyiga qo‘yishdan iborat. Buni ushbu daqiqalarda barchamiz yanada chuqur his etmoqdamiz. O‘z mehnati bilan mana shunday qadr topish, el-yurt nazarida bo‘lishdek buyuk baxt sizlarni hech qachon tark etmasin, – dedi Prezident.

The President: each achievement and result, primarily, serves to elevate human dignity, ensure its rights and interests
2025-08-27 18:25:00 / News
On August 27, a ceremony of awarding these orders took place in Tashkent.
The Head of state congratulated everyone on Independence Day, discussed in detail the meaning of the current transformations and achieved results.
- Today we all see the major results generated by reforms, which possess an irreversible nature in New Uzbekistan. Over the past eight years our gross domestic product is steadily increasing and today achieved 115 billion dollars. For the first time I would also like to announce another indicator: according to International Monetary Fund estimates, the volume of the economy will exceed 130 billion dollars this year. We have never had such growth rates and high international assessments before, – mentioned Shavkat Mirziyoyev.
These results were made possible by active support for entrepreneurship, the construction of modern industrial complexes, the transition to a green and innovative economy, and the development of renewable energy sources, information technology, tourism, and financial services.
Modern cities are being built in the country, and villages and mahallas are being improved. Over the past eight years, apartment buildings with more than 500 thousand apartments have been built – four times more than in the first 25 years of independence. Sixty trillion soums have been allocated to improve the infrastructure of mahallas, villages, and roads. Thanks to investments of $155 billion, over 100 thousand projects have been implemented, and more than 7 million citizens have gained a source of income.
- These tremendous historical achievements are the result of large-scale and well-thought-out reforms and, most importantly, changes in the thinking and worldview of our people. The buildings under construction, modern complexes, comfortable homes, schools, kindergartens, medical, cultural, and sports facilities clearly demonstrate the economic power and creative potential of New Uzbekistan. Most importantly, regardless of the area in which success has been achieved, each result serves, first and foremost, to enhance human dignity and ensure its rights and interests, - emphasized the Head of state.
Over the past eight years, six times more funds have been allocated to social infrastructure than before. As a result, the number of places in kindergartens has increased from 720 thousand to 2.5 million. 466 new schools were built, creating nearly one million student places. The number of students grew from 279 thousand to 1.5 million, with higher education coverage reaching 42 percent.
Last week, in honor of Entrepreneurs' Day, 168 of the most advanced representatives of business, agricultural workers, and farmers were awarded high state honors.
- I will always support and encourage such dedicated compatriots and their initiatives. This is no coincidence. You all know very well that ten years ago, we mainly exported raw materials. Today, industrial exports have grown from $28 billion in 2016 to $62 billion. Would we have achieved such results without creating conditions for entrepreneurs? Of course not, - said the President.
It was noted that today, business representatives have become a true pillar of the economy. It is enough to look at the construction sector: it did not develop at such a pace before. Whereas construction used to be carried out only on state orders, today the number of private construction companies has exceeded 30,000, and the volume of construction materials production has approached $6 billion. Uzbekistan has turned into a huge construction site. Last year alone, construction work worth $23 billion was completed, four times more than in 2016.
Similar colossal changes are taking place in agriculture, textiles, electrical engineering, mechanical engineering and pharmaceuticals.
Particular attention is being paid to the development of the service sector.
- Whereas tourism exports previously amounted to less than $500 million, today this figure exceeds $3 billion. Seven or eight years ago, few believed in the possibility of exporting IT products worth a billion dollars. Most importantly the new knowledge and modern technologies have come to all industries. This has led to the creation of hundreds of thousands of jobs and the training of an army of highly qualified specialists. Each sector has developed its own strategy and school of experience for New Uzbekistan.
You, dear compatriots, have made a worthy contribution to the creation of this new history and the new image of our country. For this, I express my deep gratitude to you, - added the Head of State.
The President also congratulated the citizens who received awards in the regions.
The awardees were then solemnly presented with honorary titles, orders and medals.
- The highest goal of our independence is to pay attention to people, elevate their dignity and labor, and improve the lives of our noble people. We all feel this particularly deeply at this moment. May the great happiness of seeing your work duly appreciated and enjoying the respect of society never leave you, - said the President.
The awardees expressed their gratitude for the high attention and conveyed their best wishes to the people of Uzbekistan.