O‘zbekiston Prezidenti MDH doirasidagi amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligini ta’kidladi
2025-10-10 17:15:00 / Yangiliklar
Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon raisligida o‘tgan sammit ishida Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev, Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov, Armaniston Bosh vaziri Nikol Pashinyan hamda MDH bosh kotibi Sergey Lebedev ishtirok etdi.
Kun tartibiga muvofiq, Hamdo‘stlik doirasidagi amaliy hamkorlikni yanada kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari nutqining avvalida global siyosat va iqtisodiyotdagi oldindan bashorat qilib bo‘lmaydigan jarayonlar hamda xalqaro institutlarning roli zaiflashib borayotganiga qaramasdan, MDH o‘zining barqarorligi, samaradorligi va zarurligini namoyish etishda davom etayotganini ta’kidladi.
O‘n yillar davomida yo‘lga qo‘yilgan mexanizmlar va aloqalar tufayli iqtisodiy, ijtimoiy va gumanitar masalalarning barcha yo‘nalishlarida yaqindan hamkorlik qilinmoqda.
- Biz MDH doirasida hamkorlikni yanada mustahkamlash, shuningdek, tabiiy sheriklarimiz bo‘lgan mamlakatlar bilan amaliy hamkorlikning samaradorligini oshirishdan manfaatdormiz, - dedi O‘zbekiston Prezidenti.
So‘ng mamlakatimiz yetakchisi Hamdo‘stlik doirasidagi amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha qator taklif va tashabbuslarni ilgari surdi.
Jahon iqtisodiyotidagi vaziyatning keskinlashishi, proteksionizmning kuchayishi va barqaror rivojlanish yo‘lida yangi xavf-xatarlar yuzaga kelayotganini hisobga olgan holda iqtisodiy sheriklikni kengaytirish tashkilotning so‘zsiz ustuvor yo‘nalishi ekani ko‘rsatib o‘tildi.
O‘zbekistonning MDHdagi sheriklari bilan tovar ayirboshlash hajmi o‘tgan yili 11 foizga oshgani va bu ko‘rsatkich joriy yilda ham o‘sishda davom etayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Bunday ko‘rsatkichlar tarmoqlararo kooperatsiya chuqurlashayotgani va o‘zaro investitsiyalar oqimi ko‘payib borayotgani tufaylidir.
Mavjud imkoniyatlarni yanada to‘liq ishga solish, hamkorlikning bugungi sur’atini saqlab qolish maqsadida O‘zbekiston Prezidenti birgalikdagi sa’y-harakatlarni quyidagi ustuvor yo‘nalishlarga qaratishni taklif etdi.
Birinchidan, tovar ayirboshlashni ko‘paytirish uchun yanada qulay sharoitlarni shakllantirish.
Alohida tovarlarni, birinchi navbatda, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetkazib berish jarayonida tartib-taomil va talablarni soddalashtirish va milliy bozorlarga kirish, jumladan, davlat xaridlarida ishtirok etish zarurligi ta’kidlandi.
Shuningdek MDH Iqtisodiy kengashi doirasida tashqi kon’yunktura o‘zgarishlariga tezkor javob berish va savdo oqimlari yo‘nalishini o‘zgartirish bo‘yicha mexanizmlarni ishga tushirish, texnik to‘siqlar va muvofiqlikni baholashga oid hujjatlarni tan olish to‘g‘risidagi bitimlar loyihalarini kelishish borasidagi ishlarni faollashtirish maqsadga muvofiq ekaniga e’tibor qaratildi.
Ikkinchidan, transport sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish.
MDH makonidagi transport tarmog‘ida mavjud yo‘laklar samaradorligini pasaytirayotgan muammoli holatlar hamon saqlanib qolayotgani qayd etildi. Bu barcha turdagi transportlar bilan integratsiyalashgan axborot-logistika markazlarini tashkil etishni taqozo etmoqda.
Yuk tashish infratuzilmasini modernizatsiya qilish uchun xususiy investitsiyalarni jalb qilish muhimligini hisobga olib, O‘zbekistonda transport sohasida davlat-xususiy sheriklikni kengaytirish masalalari bo‘yicha konferensiya o‘tkazish tashabbusi ilgari surildi.
Uchinchidan, o‘zaro investitsiyalar o‘sishini rag‘batlantirish va kooperatsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash.
Bu borada maxsus iqtisodiy va sanoat zonalarini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish bo‘yicha "yo‘l xaritasi"ni tayyorlash, kooperatsiyani chuqurlashtirish va biznesni jalb qilgan holda innovatsion startaplarni ilgari surish uchun MDHning Venchur platformasini yaratish, kelgusi yilda Toshkentdagi "INNOPROM" ko‘rgazmasi negizida Innovatsion sanoat forumini o‘tkazish taklif qilindi.
To‘rtinchidan, energetika sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish.
O‘zbekiston rahbari ta’kidlaganidek, bugungi kunda MDHdagi sheriklar bilan an’anaviy va muqobil energiya manbalaridan foydalanish, jumladan, atom elektr stansiyalari qurilishi sohasida qator yirik strategik loyihalar amalga oshirilmoqda.
Davlatimiz rahbari MDH mamlakatlarida energetika sektorini innovatsion rivojlantirish bo‘yicha uzoq muddatli dastur ishlab chiqish va amalga oshirishni taklif etdi.
Beshinchidan, raqamlashtirish sohasidagi hamkorlik.
Davlatimiz rahbari joriy yil avgust oyida Samarqandda o‘tgan "MDHda sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish" mavzusidagi xalqaro forum bu sohadagi kooperatsiya borasida o‘zaro qiziqish va imkoniyatlar ortib borayotganini ko‘rsatganini ta’kidladi. Shu munosabat bilan ushbu sohada Amaliy hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha ko‘p tomonlama harakatlar rejasini ishlab chiqishni taklif etdi.
Davlatimiz rahbari fan, ta’lim, madaniyat va san’at sohalarida qo‘shma loyiha va dasturlarni kengaytirish muhimligiga alohida e’tibor qaratdi.
- Mamlakatlarimizda ta’lim sektori va mehnat bozori jadal rivojlanayotganini hisobga olib, Diplomlar, malaka va akademik dasturlarni o‘zaro tan olish to‘g‘risida yangi davlatlararo kelishuvni tayyorlash, Professional standartlar va malaka talablarini uyg‘unlashtirish mexanizmini joriy etish lozim, deb hisoblaymiz, - dedi Prezident.
Kelgusi yilda kun tartibiga innovatsion ekotizimlarni shakllantirish, yosh avlodning ijodiy va intellektual salohiyatini qo‘llab-quvvatlash uchun Yoshlar laboratoriyasini yaratish masalasini kiritgan holda, MDH Yoshlar forumini Xivada o‘tkazishga tayyorlik bildirildi.
Mintaqaviy xavfsizlik masalalariga to‘xtalar ekan, Prezidentimiz tashqi siyosiy idoralar va maxsus xizmatlar o‘rtasidagi tizimli va yaqin aloqalarni davom ettirish muhimligiga e’tibor qaratdi. Afg‘onistondagi vaziyat alohida e’tiborni talab qiladi.
- O‘zbekiston Afg‘onistonda uzoq muddatli tinchlik, osoyishtalik va barqaror taraqqiyotni ta’minlashning qat’iy tarafdori ekanini ta’kidlayman. Shu munosabat bilan ushbu mamlakatda yirik investitsiya va infratuzilma loyihalarini amalga oshirishda birgalikda ishtirok etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishni taklif etamiz, - dedi mamlakatimiz yetakchisi.
So‘zining yakunida Shavkat Mirziyoyev Sergey Lebedevning MDH Bosh kotibi lavozimiga qayta tayinlanishini qo‘llab-quvvatladi hamda Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovga tashkilotga raislikni qabul qilib olgani munosabati bilan muvaffaqiyatlar tiladi.
Yig‘ilishda Hamdo‘stlikka a’zo boshqa mamlakatlar delegatsiyalari rahbarlari ham so‘zga chiqdi.
Sammit yakunida MDH doirasidagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha kelishuv va qarorlar to‘plami imzolandi.

President of Uzbekistan speaks in favor of further expanding practical cooperation within the CIS
The summit, chaired by the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, was attended by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, President of the Republic of Belarus Alexander Lukashenko, President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov, President of the Russian Federation Vladimir Putin, President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, and CIS Secretary General Sergey Lebedev.
In accordance with the agenda, topical issues of further expansion of practical cooperation within the Commonwealth were discussed.
At the beginning of his speech, the Head of our state noted that despite the unpredictable processes in global politics and economics and the weakening role of international institutions, the CIS continues to demonstrate its stability, effectiveness, and relevance.
Thanks to mechanisms and contacts established over decades, close cooperation is being carried out across the entire spectrum of economic, social, and humanitarian issues.
- We are interested in further strengthening cooperation within the CIS, as well as increasing the effectiveness of practical interaction with countries that are our natural partners, - said the President of Uzbekistan.
The leader of our country then put forward a number of proposals and initiatives for further expanding practical cooperation within the Commonwealth.
The Organization has identified the strengthening of economic partnership as an unconditional priority, taking into account the deteriorating situation in the global economy, the rise of protectionism, and the emergence of new challenges to sustainable development.
It was noted with satisfaction that Uzbekistan's trade turnover with its CIS partners increased by 11 percent last year and continues to grow this year. These indicators are linked to the deepening of inter-sectoral cooperation and an increase in mutual investment flows.
In order to make greater use of available resources and maintain the momentum and dynamics of cooperation, the President of Uzbekistan proposed to focus joint efforts on the following priority areas.
First, further creation of favorable conditions for increasing trade turnover.
The need to simplify procedures and requirements for the supply of certain goods, especially agricultural products, and access to national markets, including public procurement, was emphasized.
Attention was also drawn to the relevance of launching, within the framework of the CIS Economic Council, mechanisms for rapid response to changes in the external environment and reorientation of trade flows, as well as intensifying work on the coordination of draft agreements on technical barriers and the recognition of conformity assessment documents.
Second, deepening cooperation in the field of transport.
There are still bottlenecks in the transport network in the CIS region, which reduce the efficiency of existing corridors. In this regard, there is a need to create information and logistics centres integrated with all modes of transport.
Given the importance of attracting private investment to modernize freight transport infrastructure, a conference on expanding public-private partnerships in the transport sector has been initiated in Uzbekistan.
Third, stimulating mutual investment growth and supporting cooperation projects.
In this regard, it has been proposed to prepare a roadmap for the support and development of special economic and industrial zones, to create a CIS venture platform to deepen cooperation and promote innovative start-ups with the involvement of business, and to hold an innovation industry forum next year at the "INNOPROM" exhibition in Tashkent.
Fourth, development of energy cooperation.
As the President of Uzbekistan noted, a number of major strategic projects are currently being implemented jointly with CIS partners in the field of traditional and alternative energy sources, including the construction of a nuclear power plant.
The President advocated for the development and implementation of a long-term program for the innovative development of the energy sector in the CIS countries.
Fifth, cooperation in the field of digitalization.
The leader of our country noted that the International Forum “Development of Artificial Intelligence Technologies in the CIS,” held in Samarkand in August this year, demonstrated growing mutual interest and opportunities for cooperation. In this regard, he proposed to develop a multilateral Action Plan to deepen practical cooperation in this area.
The Head of State also drew particular attention to the importance of expanding joint projects and programs in the fields of science, education, culture, and arts.
- Given the dynamic development of the education sector and the labor market in our countries, we advocate the preparation of a new intergovernmental agreement on the mutual recognition of diplomas, qualifications, and academic programs, as well as the introduction of a mechanism for harmonizing professional standards and qualification requirements, - said the President.
Readiness was expressed to host the CIS Youth Forum in Khiva next year, with the agenda including the creation of a Youth Laboratory to form an innovative ecosystem, support the creative and intellectual potential of the younger generation.
Addressing regional security issues, the President drew attention to the importance of continuing systematic, close contacts between foreign ministries and special services. Special attention is required for the situation in Afghanistan.
- Uzbekistan is firmly committed to ensuring long-term peace, stability, and sustainable development in Afghanistan. In this regard, we propose considering the possibility of joint participation in the implementation of major investment and infrastructure projects in this country, – noted the leader of our country.
In conclusion, Shavkat Mirziyoyev supported the reappointment of Sergey Lebedev as Secretary General of the CIS and wished the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov, success in assuming the chairmanship of the Organization.
The heads of delegations from other Commonwealth countries also addressed the meeting.
Following the summit, a package of agreements and decisions on priority areas of cooperation within the CIS was signed.