O‘zbekiston Prezidenti Markaziy Osiyo va Rossiya o‘rtasidagi keng ko‘lamli hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini qayd etdi
2025-10-10 09:25:00 / Yangiliklar
Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon raisligida o‘tgan tadbirda Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov qatnashdi.
Kun tartibiga muvofiq, ko‘p tomonlama sheriklikni yanada rivojlantirish, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni kengaytirish masalalari, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb jihatlari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida Rossiya Prezidenti Vladimir Putinga Markaziy Osiyo bilan keng ko‘lamli strategik sheriklikni rivojlantirish tarafdori bo‘lib kelayotgani uchun minnatdorlik bildirib, uning tabiiy sheriklar bo‘lgan mamlakatlarimiz hamkorligiga yangi sur’at berishga qaratilgan tashabbuslarini qo‘llab-quvvatladi.
- Rossiya biz uchun muhim, ustuvor strategik sherik va ittifoqchi bo‘lib kelgan, hozir ham shunday va kelgusida ham shunday bo‘lib qolishini ta’kidlayman. Umumiy tarix, ko‘p asrlik aloqalar, xalqlarimizning madaniy va dunyoqarash jihatdan yaqinligi, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stona va ishonchli munosabatlar bunday hamkorlikning mustahkam va o‘zgarmas asosi hisoblanadi, - dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Jahon iqtisodiyotidagi tobora kuchayib borayotgan geosiyosiy keskinlik va inqirozli holatlar, shuningdek, yuzaga kelayotgan yangi xavf-xatar va tahdidlar "Markaziy Osiyo - Rossiya" formatida yanada yaqin muvofiqlashuv va hamkorlikni taqozo etayotgani qayd etildi.
Shu ma’noda, O‘zbekiston yetakchisi mintaqa mamlakatlarining Rossiya bilan hamkorligi istiqbollari yuzasidan o‘z nuqtayi nazarini bayon qildi.
Eng avvalo, tizimli siyosiy muloqotni mustahkamlash va aniq natijaga qaratilgan amaliy hamkorlikni kengaytirish muhim ekani ta’kidlandi.
Shu bois, O‘zbekiston Prezidenti har yili oliy darajadagi uchrashuvlarni, hukumatlar, vazirliklar, idoralar va hududlarning muntazam muloqotlarini o‘tkazish muhimligini ta’kidladi.
2027 yilga qadar qo‘shma harakatlar rejasi qabul qilinishini qo‘llab-quvvatlab, davlatimiz rahbari amaliy hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni o‘z ichiga olgan yanada batafsil "yo‘l xaritasi"ni tayyorlashni taklif etdi.
Topshiriqlarni o‘z vaqtida bajarish, mintaqaviy ahamiyatga molik dastur va loyihalarni tayyorlash hamda jadallashtirish maqsadida hukumat rahbarlari o‘rinbosarlari darajasida Muvofiqlashtiruvchi kengash tuzish muhimligi qayd etildi.
Iqtisodiy sheriklikni tubdan kengaytirish mintaqa bilan Rossiya hamkorligining asosiy yo‘nalishi bo‘lishi kerak. O‘zaro savdo ko‘rsatkichlarida ijobiy sur’at kuzatilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Xususan, o‘tgan yil va joriy yilda O‘zbekistonning Rossiya va mintaqa mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi 15 foizgacha oshdi.
Muvofiqlashtiruvchi kengash faoliyati doirasida tovar ayirboshlash hajmini oshirishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlarni ishlab chiqish taklif qilindi.
Bozorlarga kirishni o‘zaro yengillashtirish, tartib-taomillarni soddalashtirish, "Markaziy Osiyo – Rossiya agroekspressi" loyihasini ishga tushirish shular jumlasidan.
Davlatimiz rahbari mamlakatlarimiz tranzit-transport salohiyatidan, eng avvalo, "Shimol - Janub" yo‘lagi doirasida samarali foydalanish g‘oyat muhim ekanini ta’kidladi.
- Biz avtomobil, temir yo‘l va aviatsiya aloqalari sohasida milliy dasturlarni uyg‘unlantirish va shu asosda infratuzilmaviy sheriklikning kompleks rejasi – mamlakatlarimiz Transport-logistika konturini ishlab chiqishni taklif etamiz. Tashqi xavf-xatarlarga nisbatan barqaror bo‘lgan integratsiyalashgan, o‘zaro bog‘liq mintaqaviy transport infratuzilmasini shakllantirish bizning pirovard maqsadimiz bo‘lishi zarur, - dedi Prezident.
Yana bir ustuvor yo‘nalish sifatida barqaror ishlab chiqarish zanjirlarini yaratish va sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish belgilandi. Shu ma’noda, bugungi kunda O‘zbekiston Rossiyaning yetakchi kompaniyalari bilan sanoat kooperatsiyasini faol kengaytirayotgani, gaz-kimyo tarmog‘ida yirik strategik loyihalar amalga oshirilayotgani, zamonaviy mis boyitish xabi tashkil etilayotgani ta’kidlandi.
Shu bilan birga, mashinasozlik, aniq asbobsozlik, kimyo, elektrotexnika, tog‘-kon va boshqa tarmoqlarda hamkorlikni klaster asosida kengaytirish uchun ulkan zaxiralar borligi ko‘rsatib o‘tildi.
Yetakchi korxonalar va xususiy sektorning innovatsiyalarga yo‘naltirilgan kooperatsiyasini rag‘batlantirish maqsadida Buxoro shahrida ilg‘or muhandislik yechimlarini ishlab chiqish, joriy etish va ko‘paytirish uchun noyob texnologik maydon bo‘lishi mumkin bo‘lgan "Markaziy Osiyo - Rossiya" sanoat injiniring xabini tashkil etish tashabbusi ilgari surildi.
Mamlakatimiz yetakchisi Toshkentdagi “Innoprom. Markaziy Osiyo” ko‘rgazma-forumi imkoniyatlarini maksimal darajada ishga solish muhimligini ta’kidladi.
Joriy yil aprel oyida o‘tkazilgan beshinchi ko‘rgazmada 35 mamlakatdan 10 mingdan ziyod ishtirokchi qatnashdi. 5 milliard dollarlik bitimlar tuzildi. Ushbu tadbirga "Markaziy Osiyo - Rossiya" muloqoti formatidagi bosh industrial va innovatsion maydon maqomini berish taklif qilindi.
O‘zbekiston rahbari ta’kidlaganidek, Rossiya bilan energetika sohasidagi hamkorlik bundan buyon ham mintaqa barqarorligining omili bo‘lib qoladi. Bugungi kunda gaz quvurlari va energetika infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha strategik loyihalar amalga oshirilmoqda.
- Shu kunlarda tarixiy bir voqea bo‘lib o‘tadi – O‘zbekistonda barpo etiladigan atom elektr stansiyasining birinchi reaktori va ko‘ptarmoqli yadro tibbiyoti markazi qurilishi bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga start beriladi, - dedi Prezident.
Ushbu yo‘nalishda keng ilmiy-amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish - O‘zbekistonda Atom energetikasi bo‘yicha mintaqaviy kompetensiyalar markazini ta’sis etish, shuningdek, Moskva muhandislik-fizika institutining Toshkent filiali negizida Kadrlar tayyorlash dasturini qabul qilish taklif qilindi.
Uglevodorodlarni izlash va qayta ishlash, elektr energetikasini modernizatsiya qilish, energiya tejamkor yechimlarni joriy etish borasidagi hamkorlikni kengaytirish niyati bildirildi.
Ilg‘or bilim va texnologiyalar transferi, qo‘shma loyihalarni tayyorlash va ilgari surish maqsadida "Markaziy Osiyo - Rossiya energetika sherikligi" kompleks dasturini ishlab chiqish maqsadga muvofiqligi ko‘rsatib o‘tildi.
Innovatsiyalar sohasida "Skolkovo" markazining mintaqa mamlakatlarida filiallarini ochish taklif etildi.
Shuningdek, yetakchi markazlar, tashkilotlar va IT kompaniyalar darajasida sa’y-harakatlarni birlashtirish va loyihaviy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkonini beruvchi Sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalar bo‘yicha mintaqaviy ekspert kengashini ta’sis etish zarurligi qayd etildi.
Gumanitar hamkorlikni kengaytirish maqsadida har yili Etnomadaniyat forumi - Markaziy Osiyo va Rossiya xalqlari madaniyati, san’ati va ijodi festivalini o‘tkazish tashabbusi ilgari surildi.
Bundan tashqari, dual va professional ta’lim tizimini joriy etish, fundamental ilmiy ishlanmalarni amalga oshirish uchun yetakchi oliy ta’lim muassasalari va ilmiy-tadqiqot tuzilmalarining salohiyatini birlashtirishga qaratilgan "Kelajak muhandislari" ilmiy-ta’lim konsorsiumini ishga tushirish taklif qilindi. Mintaqa mamlakatlarida muvaffaqiyatli faoliyat yuritayotgan Rossiya universitetlarining filiallari Konsorsiumning intellektual bazasi bo‘lishi mumkinligi ta’kidlandi. O‘zbekistonda ularning soni 15 tani tashkil etadi.
Shuningdek, Markaziy Osiyo va Rossiyaning yosh tadqiqotchi va olimlari uchun maxsus grant dasturini ta’sis etish taklif qilindi.
Har tomonlama hamkorlikni rivojlantirish uchun bolalar va onalar salomatligini muhofaza qilish, mehnat migratsiyasi sohasida ijtimoiy moslashuvga ko‘maklashish, shuningdek, mintaqaviy yo‘nalishlar asosida sayyohlar oqimini kengaytirish bo‘yicha dasturlar qabul qilish dolzarbligi ko‘rsatib o‘tildi.
O‘zbekiston Prezidenti mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash masalalariga alohida to‘xtaldi.
- Terrorizm, ekstremizm, radikalizm, uyushgan jinoyatchilik, odam savdosi va narkotrafiklarga qarshi kurashda maxsus xizmatlar va huquqni muhofaza qiluvchi organlarning yaqin hamkorligini yanada kengaytirish muhim, deb hisoblaymiz. Yangi kibertahdid va xavf-xatarlarga qarshi kurashish bo‘yicha birgalikda chora-tadbirlarni ishlab chiqishni taklif etamiz, - dedi mamlakatimiz yetakchisi.
Hamkorlikni kengaytirish va Afg‘onistonning ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotiga ko‘maklashish borasidagi yondashuvlarni muvofiqlashtirish maqsadida oliy darajadagi maslahatlashuvlar o‘tkazish imkoniyatini ko‘rib chiqish taklif qilindi. Ushbu uchrashuvlar kun tartibidan xavfsizlik sohasidagi hamkorlik, ushbu mamlakat barqarorligi va taraqqiyotini ta’minlashga qaratilgan iqtisodiy loyihalarni amalga oshirish masalalari o‘rin olishi mumkin.
So‘zining yakunida O‘zbekiston Prezidenti mintaqaning barcha mamlakatlari xavfsizligi, barqaror taraqqiyoti va ravnaqini ta’minlash yo‘lida Rossiya bilan ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirishga intilishi qat’iy ekanini yana bir bor ta’kidladi.
Sammit davomida boshqa davlatlar rahbarlari ham so‘zga chiqdi.
Tadbir yakunida Qo‘shma kommyunike va ustuvor yo‘nalishlarda hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha 2025 - 2027 yillarga mo‘ljallangan Qo‘shma harakatlar rejasi qabul qilindi.

The President of Uzbekistan outlines priorities for comprehensive cooperation between Central Asia and Russia
2025-10-10 09:25:00 / News
The event, chaired by the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon was attended by the President of the Russian Federation Vladimir Putin, the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov, and the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov.
In accordance with the agenda, the participants discussed issues of developing multilateral partnership, expanding cooperation in the political, trade, economic, investment, and cultural-humanitarian spheres, as well as current aspects of the international and regional agenda.
At the beginning of his address, the Head of State expressed gratitude to the President of Russia Vladimir Putin for his commitment to developing a comprehensive strategic partnership with Central Asia, supporting initiatives aimed at giving new momentum to cooperation among countries that are natural partners.
“Russia has been, is, and will always remain our key, priority strategic partner and ally. The solid and unshakable foundation of this cooperation lies in our shared history, centuries-old ties, cultural and spiritual affinity of our peoples, and the friendly and trusting relations between our countries”, stated the President of Uzbekistan.
It was noted that the growing geopolitical tensions, crises in the global economy, and the emergence of new challenges and threats call for closer coordination and cooperation within the ‘Central Asia – Russia’ format.
In this context, the President of Uzbekistan outlined his vision for the prospects of cooperation between the countries of the region and Russia.
First and foremost, the importance of strengthening a systematic political dialogue and expanding practical cooperation focused on tangible results was emphasized. In this regard, the President of Uzbekistan advocated for holding annual high-level meetings, as well as maintaining regular contacts between governments, ministries, agencies, and regions.
Expressing his support for the adoption of the Joint Action Plan until 2027, the President of Uzbekistan proposed the preparation of a more detailed roadmap containing specific measures to deepen practical cooperation.
To ensure the timely execution of instructions and to facilitate the preparation and implementation of regional programs and projects, the importance of establishing a Coordinating Council at the level of Deputy Prime Ministers was highlighted.
The main direction of the region’s joint work with Russia should be the significant expansion of economic partnership. The positive dynamics of mutual trade were expressed with satisfaction. According to the results of last year and this year, the trade turnover between Uzbekistan, Russia, and the countries of the region increased by up to 15 percent.
It was proposed that, within the framework of the above-mentioned Coordinating Council, comprehensive measures be developed to increase trade turnover.
This includes facilitating mutual access to commodity markets, simplifying procedures, and launching the “Agroexpress Central Asia – Russia” project.
The President of Uzbekistan also emphasized the vital importance of effectively utilizing the transit and transport potential of the participating countries, particularly within the framework of the North – South Corridor.
“We advocate aligning national programs in the fields of road, rail, and air transport and, on this basis, developing a comprehensive plan for infrastructure partnership – a transport and logistics framework for our countries. The ultimate goal should be the creation of an integrated and interconnected regional transport infrastructure that is resilient to external challenges”, the President noted.
Another priority area identified was the development of sustainable production chains and the deepening of industrial cooperation. In this context, it was noted that Uzbekistan is actively expanding industrial partnerships with leading Russian companies, implementing large-scale strategic projects in the gas-chemical industry, and establishing a modern copper processing hub.
At the same time, the enormous potential for expanding cooperation was emphasized, particularly in mechanical engineering, precision instrumentation, chemical, electrical, and mining industries, based on a cluster approach.
To stimulate innovation-oriented cooperation between leading enterprises and the private sector, the President proposed the creation of a Central Asia – Russia Industrial Engineering Hub in the city of Bukhara, which could become a unique technological platform for developing, implementing, and replicating advanced engineering solutions.
The President of Uzbekistan also underscored the importance of making full use of the opportunities provided by the “Innoprom. Central Asia” exhibition and forum held in Tashkent.
The fifth exhibition, held in April of this year, brought together more than 10,000 participants from 35 countries and resulted in agreements worth $5 billion. It was proposed to grant this event the status of the leading industrial and innovation platform within the “Central Asia – Russia” dialogue format.
As the President of Uzbekistan emphasized, energy cooperation with Russia will continue to serve as a factor of stability and resilience for the region. Strategic projects are currently being implemented, including the development of gas pipelines and energy infrastructure.
“In the coming days, a historic event will take place – the launch of joint projects for the construction of the first reactor unit of the future nuclear power plant and a multifunctional Nuclear Medicine Center in Uzbekistan”, the President announced.
It was proposed to establish broad scientific and practical cooperation in this field, specifically, to create a Regional Competence Center for Nuclear Energy in Uzbekistan and to adopt a Personnel Training Program based on the Tashkent branch of the Moscow Engineering Physics Institute.
It was also announced that Uzbekistan intends to expand cooperation in the exploration and processing of hydrocarbons, the modernization of the electric power industry, and the implementation of energy-efficient solutions.
To facilitate the transfer of advanced knowledge and technologies, as well as the development and promotion of joint projects, it was proposed to draft a comprehensive Central Asia – Russia Energy Partnership Program.
In the field of innovation, it was suggested to open branches of the Skolkovo Innovation Center in the countries of the region.
The establishment of a Regional Expert Council on Artificial Intelligence and Digital Technologies was also noted as highly relevant, as it would help consolidate efforts and foster project-based cooperation among leading research centers, organizations, and IT companies.
To strengthen humanitarian cooperation, the initiative was put forward to hold an annual ethnocultural forum – the Festival of Culture, Art, and Creativity of the Peoples of Central Asia and Russia.
In addition, it was proposed to establish a scientific and educational consortium titled “Engineers of the Future”, aimed at uniting the potential of leading universities and research institutions to implement a dual and professional education system and carry out fundamental scientific research projects. It was noted that the successfully operating branches of Russian universities across the region, 15 of which are currently active in Uzbekistan, could serve as the intellectual foundation of the Consortium.
It was also proposed to create a Special Grant Program for young researchers and scientists from Central Asia and Russia.
To promote comprehensive cooperation, the need was emphasized to adopt joint programs focused on maternal and child health protection, social adaptation in the field of labor migration, and increasing tourism flows through regional travel routes.
The President of Uzbekistan also placed particular emphasis on the issues of regional security.
“We consider it important to continue strengthening close cooperation between special services and law enforcement agencies in combating terrorism, extremism, radicalism, organized crime, human trafficking, and drug trafficking. We propose jointly developing measures to counter new cyber threats and challenges”, the President of Uzbekistan stated.
To coordinate approaches aimed at expanding cooperation and promoting the socioeconomic development of Afghanistan, it was proposed to consider the organization of high-level consultations. The agenda of such meetings could include issues of security cooperation and the implementation of economic projects designed to ensure stability and development in Afghanistan.
In conclusion, the President of Uzbekistan once again reaffirmed the country’s commitment to deepening multifaceted cooperation with Russia, in the interests of security, sustainable development, and prosperity across all states of the region.
The summit also featured addresses by the leaders of other participating nations.
Following the event, the participants adopted a Joint Communiqué and a Joint Action Plan for 2025-2027 outlining key priorities for further cooperation.