Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгаши мажлисидаги нутқи
2025-09-02 09:15:00 / Нутқлар
Ҳурматли делегациялар раҳбарлари!
Аввало, Хитой Халқ Республикасининг Раиси, ҳурматли Си Цзиньпин Жаноби Олийларига мажлисимизни юксак даражада ташкил этгани ва самимий қабул учун чин дилдан миннатдорлик изҳор этаман.
Шунингдек, барча иштирокчиларни халқларимиз улкан ҳисса қўшган Иккинчи жаҳон урушида қозонилган буюк ғалабанинг 80 йиллиги муносабати билан табриклашга ҳам ижозат бергайсиз.
Қирғиз Республикасининг Мустақиллик куни муносабати билан ҳурматли Президент Садир Нурғожоевич Жапаровга билдирилган табрикларга қўшиламан ва Ўзбекистоннинг энг улуғ ва асосий давлат байрами муносабати билан айтилган илиқ сўзларингиз учун миннатдорлик изҳор этаман.
Ҳурматли саммит иштирокчилари!
Бизнинг учрашувимиз Хитойнинг қадимий маданияти ҳамда унинг саноат ва технологик йўналишдаги жадал тараққиёти ўртасидаги уйғунликни ўзида мужассам этган Тяньцзинь шаҳрида бўлиб ўтмоқда.
Бу ерда буюк Конфуцийнинг “Ҳаётда ўз ўрнингни топишни хоҳлар экансан, бошқаларга ёрдам бер, муваффақиятга интилар экансан, бошқаларнинг ютуғига кўмак бер”, деган ҳикматли сўзлари ўзгача руҳда янграйди.
Бу минг йиллик фалсафа ўзаро ҳурмат ва бир-бирини қўллаб-қувватлаш, ҳар бир аъзо давлат манфаатларини ҳисобга олиш тамойилларига асосланган Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг бугунги миссиясига ҳамоҳангдир.
ШҲТ маконида умумий тараққиёт ва равнақ айнан ана шундай мустаҳкам пойдевор устида барпо этилмоқда, деб ҳисоблайман.
Хитойнинг самарали раислиги туфайли Ташкилотимизнинг нуфузи янада мустаҳкамланди, мамлакатларимизнинг ўзаро манфаатли амалий ҳамкорлиги кенгайди.
Ишончим комилки, ўтаётган ушбу саммит янги тарихий даврни бошлаб беради ва ўзаро муносабатларнинг узоқ истиқболга мўлжалланган стратегик йўналишларини белгилаб олишга хизмат қилади.
Ҳурматли ҳамкасблар!
Иқтисодий, интеллектуал, ресурс ва технологик йўналишларда улкан салоҳиятга эга бўлган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти халқаро майдонда ўз таъсирини изчил кенгайтириб бормоқда. Глобал ноаниқлик кузатилаётган ҳозирги шароитда бу муҳим аҳамиятга эгадир.
Ишончнинг тизимли инқирози, можароларнинг кенгайиб бораётгани, кўп томонлама институтларнинг заифлашиши ва жаҳон савдо тизимининг парчаланиши халқаро хавфсизлик ва барқарорлик архитектураси асосларига путур етказмоқда. Бундай шароитда ШҲТ давлатларининг бир-бирини ўзаро тушуниши ва бирдамлиги – бу фақат қимматли бойлик эмас, балки бизнинг бепоён минтақамизда тинчликни сақлашнинг калитидир.
Айниқса, ШҲТ тенг ҳуқуқли мулоқот, ўзаро ҳурмат ва шериклик макони бўлиб қолаётгани муҳим. Айнан шу жиҳат манфаатлар мувозанатини таъминлаш ва замонамизнинг энг мураккаб хавф-хатарларига биргаликда жавоб топиш имконини бермоқда.
ШҲТнинг овози бизнинг умумий сиёсий иродамиз ифодаси, тинч келажак ва барқарор тараққиёт йўлидаги қатъий саъй-ҳаракатларга чорловимиз сифатида янада ишончли ва баралла янграши керак, деб ҳисоблаймиз.
Кўп томонлама ҳамкорликни янада чуқурлаштириш бўйича ўз қарашларимиз билан ўртоқлашишни истар эдим.
Энг аввало, Ташкилотнинг самарадорлигини ошириш, унинг институтлари ва қарорларни амалга ошириш механизмларини мустаҳкамлаш зарур. Ташкилотни трансформация қилиш бўйича Самарқанд саммитида бошланган жараёнлар ушбу муҳим вазифаларни ҳал этишга ёрдам беради, деб ишонаман.
Биз Ташкилотнинг изчил кенгайиши тарафдоримиз. Чунки “ШҲТ модели”нинг муваффақияти унинг очиқлиги ва кенг кўламли ҳамкорликка йўналтирилганидадир. Биз ўз келажагини ШҲТ билан боғлиқ ҳолда кўраётган давлатларнинг интилишларини қўллаб-қувватлашга тайёрмиз.
ШҲТнинг мулоқот бўйича шериклари таркиби, жумладан, бошқа минтақа давлатлари ҳисобидан кенгайиб бораётгани Ташкилотни Глобал Жануб мамлакатлари билан ҳамкорлик платформасига айлантиришга ёрдам беради.
Хавфсизлик соҳасидаги ҳамкорлик – ШҲТнинг ҳал қилувчи устувор йўналишларидан биридир. Бугунги кунда келишилган ёндашувларга ҳамда ишонч ва хавфсизликни таъминлашнинг янги механизмларига талаб кучайиб бормоқда.
Ядро хавфсизлиги йўлида кўп томонлама шерикликни мустаҳкамлаш бўйича ШҲТ декларациясини қабул қилиш вақти келди, деб ҳисоблаймиз. Ушбу декларация тинчлик йўлидаги атомни ривожлантириш ва фавқулодда ҳолатларга жавоб қайтаришнинг мустаҳкам асосига айланади, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти шафелигидаги тарқатмаслик глобал режимига муносиб ҳисса бўлади.
Терроризм ва экстремизмнинг табиати сезиларли равишда ўзгараётгани, кибержиноятчилик, синтетик наркотиклар ишлаб чиқариш ва айланмаси ўсиб бораётгани, уюшган жиноятчилик кучаяётгани муносабати билан билдирилаётган хавотирларга қўшиламиз.
Ушбу таҳдидларга қарши самарали курашиш мақсадида Ички ишлар ва жамоат хавфсизлиги вазирлари кенгаши ишини қайта тиклаш, Жиноятчиликка қарши курашишда ҳамкорлик тўғрисидаги битимни қайта кўриб чиқиш, Гиёҳвандликка қарам бўлиб қолишга қарши курашишнинг 2030 йилга қадар мўлжалланган дастурини ишлаб чиқишни таклиф этамиз.
“ШҲТ – Афғонистон” мулоқот гуруҳи фаолияти қайта тикланишини қўллаб-қувватлаймиз. Конструктив мулоқотларни ривожлантириш ва Афғонистондаги ижтимоий-иқтисодий лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш бўйича таклифларни ишлаб чиқиш унинг асосий вазифаларидан бири бўлиши мумкин.
Жаҳон иқтисодиётида кузатилаётган ҳозирги тенденцияларни ҳисобга олиб, савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтиришга устувор аҳамият қаратамиз.
Биз кенг минтақамизда иқтисодий ҳамкорликнинг барқарор моделларини шакллантириш тарафдоримиз.
ШҲТ маконида минтақавий ички маҳсулот айирбошлаш ҳажмини оширишга туртки берадиган Савдони соддалаштириш тартиб-таомиллари тўғрисидаги битим имзоланишини муҳим вазифа, деб ҳисоблаймиз.
Ишончли ишлаб чиқариш-логистика занжирларини ривожлантириш ва ўзаро сармояларни рағбатлантириш зарур эканини таъкидламоқчиман.
Шу муносабат билан ШҲТ доирасида минералларни қазиб олиш ва чуқур қайта ишлашда илғор технологияларни жорий этиш мақсадида Стратегик материаллар бўйича ШҲТ минтақавий маркази, мамлакатларимизда мувофиқлаштирилган сиёсат олиб бориш ва “яшил” энергетикани жадал ривожлантириш учун ШҲТ Энергетика консорциуми, стартап ва инновацион лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ҳамда илгари суриш учун Венчур компаниялари ва жамғармалари тармоғи, мамлакатларимиз минтақаларини жалб қилган ҳолда, бизнес бўйича мулоқотларни йўлга қўйиш ва инвестицияларни илгари суриш учун Махсус электрон портал каби қатор янги кўп томонлама платформалар ва кооперацияни қўллаб-қувватлаш воситаларини ташкил этишни таклиф қиламан.
Минтақавий саноат ва инфратузилма лойиҳаларини молиявий қўллаб-қувватлашнинг самарали воситаларини тезроқ жорий этиш муҳим. Ушбу масалани ваколатли вазирлар даражасида яна бир бор кўриб чиқишни таклиф этамиз.
Шимол – Жануб ва Шарқ – Ғарб йўналишлари бўйича транспорт-транзит салоҳиятини тўлиқ ишга солиш мамлакатларимизнинг умумий манфаатларига жавоб беради.
Марказий Осиё орқали Форс кўрфази ва Ҳинд океани портларига чиқадиган жанубий йўналишдаги йўлакларни ривожлантириш алоҳида долзарб аҳамият касб этмоқда.
Биз “ШҲТ ягона транспорт макони”ни шакллантириш ва уни “Бир макон – бир йўл” стратегик ташаббуси билан боғлаш бўйича саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштириш учун катта имкониятларни кўрмоқдамиз. Бу янги мультимодал тармоқлар, рақамли платформалар ва “яшил” йўлаклар яратишни назарда тутади. Бу борада тегишли кўп томонлама концепцияни ишлаб чиқишни таклиф этамиз.
Яна бир устувор йўналиш – ШҲТнинг “яшил” трансформация соҳасидаги ҳамкорлигини кенгайтириш. Хитой томонининг ташаббуси билан “Яшил” саноат соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги баёнот ўз вақтида қабул қилинмоқда, деб ҳисоблайман.
Шунингдек, иқлим ўзгаришига мослашиш, ҳавога заҳарли газларни чиқаришни камайтириш, экологик хавф-хатарларни башорат қилиш учун сунъий интеллект технологияларини жорий этиш масалалари бўйича минтақавий платформани ишга тушириш зарур.
Маданий алоқаларни янада чуқурлаштириш ва халқ дипломатияси институтини кучайтириш ШҲТ доирасидаги узоқ муддатли шерикликнинг муҳим омили ҳисобланади.
Халқ ижодиёти халқаро фестивалларини ўтказиш, “ШҲТ университети” шериклик тармоғининг онлайн кампусини яратиш, инновацион йўналишлар бўйича ҳар йили талабалар ва ёш мутахассислар ўртасида танлов ва олимпиадалар ташкил этиш гуманитар алмашувларни ривожлантириш ва халқларимизни янада яқинлаштиришга кучли туртки бериши мумкин.
Бундан ташқари, “Сайёҳлик йўлаги” ва ШҲТ тиббиёт туризми альянсини ишга тушириш каби истиқболли лойиҳаларни ишлаб чиқишни таклиф этамиз.
Фурсатдан фойдаланиб, Қирғизистон Шанхай ҳамкорлик ташкилотига раисликни қабул қилгани муносабати билан Садир Нурғожоевични табриклаб, Сизга бу борада улкан муваффақиятлар тилайман.
Нутқимнинг якунида бугун қабул қилинаётган Тяньцзинь декларацияси, ШҲТни 2035 йилга қадар ривожлантириш стратегияси ва бошқа якуний ҳужжатлар кўпқиррали ҳамкорлигимизни кенгайтириш ва замонавий таҳдидларга самарали ечимлар топишда муҳим асос бўлиб хизмат қилади, деб ишонч билдираман.
Биз ШҲТ доирасида дўстлик, яхши қўшничилик ва ўзаро фойдали ҳамкорликни мустаҳкамлаш борасидаги умумий вазифаларни ҳал қилиш учун ишларни биргаликда давом эттиришга тайёрмиз.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the meeting of the Council of Heads of the Member-States of the Shanghai Cooperation Organization
2025-09-02 09:15:00 / Speeches
Distinguished heads of delegations!
I express my sincere gratitude to His Excellency Xi Jinping, the President of the People’s Republic of China, for the warm welcome and splendid organization of our meeting.
Allow me also congratulate all present here on the 80th anniversary of the great victory in World War II, to which our peoples made an enormous contribution.
I would like to join in congratulating the President of the Kyrgyz Republic, His Excellency Sadyr Japarov, on the occasion of the country’s Independence Day, and I am also grateful for your warm words in connection with our main national holiday.
Dear participants of the summit!
Our meeting is taking place in Tianjin, a city that embodies the harmony of ancient Chinese culture with country’s dynamic industrial and technological development.
Here, the wise words of the great Confucius ring true: “If you want to make a stand, help others make a stand, and if you want to reach your goal, help others reach their goal.”
This millennia-old philosophy is in complete harmony with the modern mission of the Shanghai Cooperation Organization, which is based on the principles of mutual respect and support, and consideration of each member-state’s interests.
I believe that it is on this solid foundation that the common development and prosperity of the SCO space is being built.
I would like to emphasize that thanks to China’s effective chairmanship, the Organization’s authority has been further strengthened and mutually beneficial practical cooperation among our countries has expanded.
I am confident that the current summit will become a new historical milestone and define strategic guidelines for long-term cooperation.
Dear colleagues!
The Shanghai Cooperation Organization, with its enormous economic, intellectual, resource, and technological potential is consistently expanding its influence on the international arena. This is particularly important in the current climate of global uncertainty.
A systemic crisis of trust, the escalation of conflicts, the weakening of multilateral institutions, and the fragmentation of the global trading system are undermining the foundations of the international architecture of security and stability. In these circumstances, mutual understanding and solidarity among the SCO member-states are not only a valuable asset, but also the key to preserving peace in our vast region.
It is particularly important that the SCO remains a platform for equal dialogue, mutual respect, and partnership. This enables us to balance interests and find joint solutions to the most complex challenges of our time.
We believe that the SCO’s voice should be even more compelling and resolute, reflecting our common political will and serving as a call for decisive action in the name of a peaceful future and sustainable progress.
I would like to share our vision for further deepening multilateral partnerships.
First and foremost, it is necessary to raise the efficiency of the Organization, improve its institutions and mechanisms for implementing decisions. I am confident that the process of transforming the Organization, launched at the Samarkand Summit, will contribute to the solution of these important tasks.
We advocate for the consistent expansion of the Organization, as the success of the “SCO model” lies in its openness and focus on broad cooperation. We are ready to support the aspirations of states that link their future to the SCO.
I am convinced that the expansion of the SCO’s dialogue partners, including states from other regions, will transform the Organization into a platform for cooperation with the countries of the Global South.
Cooperation in the field of security is among the key priorities of the SCO. Today, there is a growing need for coordinated approaches and new mechanisms to build trust and ensure security.
We believe that the time has come to adopt the SCO Declaration on Strengthening Multilateral Partnership for Nuclear Security. The Declaration will serve as a solid foundation for the development of peaceful nuclear energy and emergency response, and will be an important contribution to the global non-proliferation regime under the auspices of the United Nations.
We share concerns about the significant changes in the nature of terrorism and extremism, growth of cybercrime, production and trafficking of synthetic drugs, and the rise of organized crime.
In order to effectively counter all these threats, we propose resuming the work of the Meeting of Ministers of Internal Affairs and Public Security; revising the Agreement on Cooperation in Combating Crime; and developing a Program to Combat Drug Addiction until 2030.
We support the resumption of SCO - Afghanistan Contact Group’s activities. One of its main tasks could be the development of proposals for promoting constructive dialogue and supporting socio-economic projects in Afghanistan.
Against the backdrop of current trends in global economy, we attach priority importance to expanding trade and economic cooperation.
We advocate for establishing a sustainable model of economic cooperation in our vast region.
We consider the signing of the Agreement on Trade Facilitation to be an important task, as it will give a boost to the growth of intra-regional trade within the SCO area.
I would like to emphasize the importance of developing reliable production and logistics chains, as well as promoting mutual investments.
To this end, we propose creating several new multilateral platforms and cooperation support mechanisms within the SCO framework:
a Regional SCO Center for Critical Materials aimed at implementing advanced technologies for mineral extraction and deep processing; an SCO Energy Consortium to coordinate policies and promote advanced development of “green” energy in our countries; networks of venture companies and funds to support and promote start-up and innovative projects; a dedicated Electronic Portal to establish business contacts and promote investments, involving the regions of our countries.
It is important to promptly implement effective financial support tools for regional industrial and infrastructure projects. We propose reconsidering this matter at the level of authorized ministers.
The development of transport and transit potential along the North-South and East-West routes serves the common interests of our countries. The development of corridors in the southern direction, passing through Central Asia with access to the ports of the Persian Gulf and the Indian Ocean, becomes especially relevant.
We see great opportunities for coordinating efforts to create a "Unified SCO Transport Space" and its integration with the strategic "Belt and Road" initiative. This implies the creation of new multimodal networks, digital platforms, and "green" corridors. We propose to develop a corresponding multilateral Concept.
Another important priority is the expansion of partnerships in the field of the SCO’s “green” transformation. I believe the Statement on Cooperation in the field of “green” industry, adopted at the initiative of the Chinese side, to be timely.
It is also necessary to launch a Regional Platform on climate change adaptation, decarbonization, and the implementation of artificial intelligence technologies for forecasting environmental risks.
A key factor in fostering long-term partnerships within the SCO framework is the further deepening of cultural ties and strengthening of the institution of "people’s diplomacy."
A strong impetus for the development of humanitarian exchange and even closer ties between our peoples could be provided by holding an International Festival of Folk Art, creating an online campus for the "SCO University" partner network, and organizing annual competitions and Olympiads among students and young professionals in innovative fields.
In addition, we propose to explore promising projects such as the launch of a "Tourism Corridor" and the SCO Medical Tourism Alliance.
Taking this opportunity, I congratulate esteemed Sadyr Japarov on Kyrgyzstan’s assumption of the Chairmanship of the Shanghai Cooperation Organization. I wish You every success.
In conclusion, I would like to express my confidence that the Tianjin Declaration, the SCO Development Strategy-2035, and other final documents to be adopted today will provide a solid foundation for strengthening our multifaceted cooperation and effective response to current challenges.
We are ready to collaborate further to address common tasks of strengthening relations of friendship, good-neighborliness, and mutually beneficial cooperation within the SCO framework.