Янги Тошкентдаги бунёдкорлик бўйича ахборот берилди
Бу шаҳар қурилишига 2023 йилда тамал тоши қўйилган эди. Бугунга келиб илк иншоотлар қад кўтариб қолди. Бунёдкорлик учун Юқори Чирчиқ ва Ўрта Чирчиқ туманларидан 19 минг 700 гектар ер ажратилган. Лойиҳанинг концепцияси Буюк Британиянинг “Cross-works” компанияси томонидан ишлаб чиқилган.
Биринчи босқичда 6 минг гектар майдонда иншоотлар қурилиб, 600 минг аҳоли учун замонавий шароитлар яратилади. Лойиҳа тўлиқ якунланганида 2 миллион нафар одам яшайдиган маконга айланади.
Бу рақамлар ҳудуддаги бунёдкорлик кўлами нечоғлик катта эканини кўрсатади. Инфратузилма шунга яраша сифатли ва узоқ муддатли бўлиши лозим. Шу боис ҳозирги кунда шаҳарнинг “таги” – ерости муҳандислик тармоқлари қурилмоқда.
Хусусан, бир ва икки секцияли коллекторлар ётқизиляпти. Улар орқали марказлашган иссиқлик ва сув қувурлари, электр энергияси, телекоммуникация каби барча муҳандислик тармоқлари ер остидан ўтказилади. Шунингдек, транспортларнинг эркин қатнови учун туннеллар ва ерости тураргоҳлари барпо этилади.
Ҳар бир лойиҳада замонавий ёндашув, мукаммал ечим ва яшиллик эътиборга олинмоқда. Хусусан, экологик тоза транспорт тизими ташкил этилади. Метро ва электробуслар ҳаракати мувофиқлаштирилади. Пиёдалар ҳамда велосипедчиларнинг тўсиқсиз ва хавфсиз ҳаракатланиши учун кенг қулайлик яратилади.
Ҳудудга 60 дан ортиқ давлат идоралари учун маъмурий бинолар барпо этилади. Бугунги кунда ўндан ортиқ вазирлик ва идоралар шу ердаги вақтинча ташкил этилган объектларда фаолият бошлаган.
Давлатимиз раҳбарига яқин истиқболда кўзда тутилган лойиҳалар ҳақида ахборот берилди.
Шаҳарга кўплаб маҳаллий ва хорижий инвесторлар қизиқиш билдирмоқда. Бугунги кунда аукционда сотилган 13 та тижорий лотлар бўйича 554 миллион долларлик инвестиция шартномалари тузилган.
Бу ерда қад ростлайдиган меҳмонхона ва ресторанлар, ўзига хос дизайндаги муҳташам бинолар ташриф буюрувчиларга юқори сифатли хизмат кўрсатиши билан бирга шаҳарни туризм марказига айлантириши шубҳасиз.
Ҳудуддаги қурилиш жараёнида 160 минг нафар аҳолининг бандлиги таъминланади. Келажакда эса шаҳарда инновацион технологияга асосланган, юқори даромадли юз минглаб доимий иш ўрни бўлади. Бунинг учун янги таълим ва тиббиёт кластерлари, ахборот технологиялари хизматлари ва технопарклар ташкил этилади.
Президент лойиҳаларга инвестициялар жалб этиш, дам олиш жойлари ва хизматларни қулай йўлга қўйиш бўйича тавсиялар берди.

Представлена информация о новых проектах в Новом Ташкенте
Строительство этого города началось в 2023 году, сегодня уже возведены первые здания. Для реализации масштабных планов в Юкоричирчикском и Уртачирчикском районах выделено 19,7 тысячи гектаров земли. Концепция проекта разработана британской компанией Cross Works.
На первом этапе строительство развернулось на территории в 6 тысяч гектаров, где будут созданы современные условия для проживания 600 тысяч человек. В перспективе город рассчитан на 2 миллиона жителей. Эти цифры наглядно показывают масштаб проекта. Поэтому особое внимание уделяется качеству и долговечности инфраструктуры. Сейчас активно строятся подземные инженерные коммуникации: коллекторы, через которые будут проложены тепловые и водопроводы, электросети и телекоммуникации. Также возводятся тоннели и подземные парковки для удобного транспортного движения.
Каждый проект ориентирован на современные и экологичные решения. В городе будет внедрен экологически чистый транспорт, налажено взаимодействие метро и электробусов. Для пешеходов и велосипедистов создаются комфортные и безопасные условия.
В административной зоне планируется строительство более 60 зданий для государственных органов. Уже сегодня свыше десяти министерств и ведомств начали работу во временных объектах на территории Нового Ташкента.
Президенту также представили планы на ближайшую перспективу. Интерес к проекту проявляют многие отечественные и зарубежные инвесторы. По итогам аукционов уже заключены инвестиционные соглашения на сумму 554 миллиона долларов по 13 коммерческим лотам. Здесь появятся гостиницы, рестораны и здания с оригинальной архитектурой, которые не только обеспечат высококачественный сервис, но и превратят город в новый центр туризма.
Строительство позволит трудоустроить 160 тысяч человек, а в будущем в городе будут созданы сотни тысяч постоянных рабочих мест, основанных на инновационных технологиях. Для этого планируется развитие образовательных и медицинских кластеров, IT-услуг и технопарков.
Глава государства дал рекомендации по привлечению инвестиций, а также по созданию комфортных зон отдыха и сервисных услуг.