Тадбиркорлик бўйича янги ташаббуслар бугунданоқ кучга киради
Давлатимиз раҳбари тадбиркорларни бугунги касб байрами ва Мустақилликнинг 34 йиллиги билан табриклади. Ҳар бир соҳа, ҳар бир ҳудуд, ҳар бир маҳалладаги ўзгаришларда уларнинг ҳиссаси катта эканини таъкидлади.
Ўтган саккиз йилда иқтисодиётнинг кўплаб тармоқлари янгидан ташкил этилди. Бу даврда 230 миллиард доллар инвестиция кириб келди, шундан 120 миллиард доллардан ортиғи хорижий сармоя. Бу йил биринчи ярим йилликда мамлакатимиз иқтисодиёти 7,2 фоизга ўсди.
Бизнес юритишдаги қулайликлар натижасида тадбиркорлар кўпайиб, фаолияти кенгайиб бормоқда. Масалан, 1 минг 600 та микро корхона бир йил ичида айланмасини 10 миллиард сўмдан ошириб, бирданига ўрта корхонага, 143 таси эса 100 миллиард сўмдан ошириб, йирик корхонага айланди. Яна 122 та кичик корхона йирик бизнес сафига қўшилди.
Бизнесни “соя”дан чиқариш чоралари натижасида 139 мингта корхонада иш ўринлари 811 мингтага кўпайди, 273 мингта корхона иш ҳақи фондини 22 фоизга оширди. Ўтган йили хусусий секторда ўртача ойлик 4 миллион сўмни ташкил қилган бўлса, бугунги кунда 5 миллион сўмга яқинлашди.
Илк очиқ мулоқотдан буён тадбиркорларнинг 1 мингга яқин ташаббуси қонунчиликка киритилгани қайд этилди. Бу галги мулоқот бешинчиси бўлди. Унга тайёргарлик давомида 26 та соҳанинг 7 мингга яқин вакиллари билан учрашувлар ўтказилди. “Колл-марказ” орқали ҳам 13 мингдан зиёд мурожаат ва ташаббуслар қабул қилинди.
Ўтган ҳафталарда иқтисодиётимизнинг муҳим тармоқлари бўлган мева-сабзавотчилик, тўқимачилик ва якка тартибдаги тадбиркорлик масалалари муҳокама қилиниб, кўмак чоралари белгиланган эди.
Бугунги мулоқотда давлатимиз раҳбари тадбиркорликнинг бошқа йўналишлари бўйича ҳам янги ташаббусларни илгари сурди.
Жумладан, қисқа муддатда ва тез даромад берадиган иш ўринлари яратишда энг самарадор йўналишлардан бири бўлган хизматлар соҳаси жадал ривожлантирилади. Туризмни ривожлантириш бўйича янги дастур бошланади. Келгуси уч йилда меҳмонхона ва туризм масканлари ташкил қилиш учун жами 5 минг гектар ер аукционга чиқарилади. Бунда меҳмонхона қурмоқчи бўлган тадбиркорлардан ерларни сотиб олиш учун тўлов ундирилмайди. Эвазига давлат шу сумма билан лойиҳага улушдор бўлиб киради.
Тадбиркорлар 10 йил ичида исталган пайтда бу улушни қайта сотиб олиши мумкин бўлади. Агар тадбиркор ер қийматини бошида тўлайман деса, 20 фоиз чегирма берилади. Меҳмонхона қуриш учун 7 йил муддатга 2 йиллик имтиёзли давр билан кредит ажратилади.
Кўп тадбиркорлар давлат объектлари ва хусусий биноларни сотиб олиб, меҳмонхонага айлантираяпти. Энди янги меҳмонхона учун кўзда тутилган субсидия уларга ҳам берилади. Тошкент шаҳри, вилоятлар маркази ва йирик сайёҳлик ҳудудларидан бошқа жойдаги меҳмонхоналар туристик йиғим тўламайди.
Амалдаги тартибга кўра, оилавий меҳмон уйлари туристларни қабул қилиши бўйича кунлик меъёр 10 нафардан ошмаслиги белгиланган. Энди бу чеклов 2 каррага кўпайтирилади.
Президентимиз маҳаллий меҳмонхоналар, оилавий меҳмон уйлари ўртасида танлов ўтказиш таклифини илгари сурди. Танловнинг мукофот жамғармаси 1 миллион доллар бўлади, сайёҳлар эътиборини қозонган, нуфузли халқаро платформаларда энг кўп ижобий эътироф олган меҳмонхоналар ҳар йили тақдирланади.
Инфратузилма олиб бориш орқали йирик туристик масканлари кўпайтирилади. Чортоқдаги Қорабоғ, Фарғонадаги Чимён, Бойсундаги Омонхона, Нурободдаги Нурбулоқ ҳудудларида йил давомида хизмат кўрсатадиган йирик курорт зоналар ташкил этилади.
Бу йил 16 та туманни жадал ривожлантиришга 1 триллион сўмдан зиёд маблағ йўналтирилди. Келгусида яна 500 миллион доллар ҳисобига бошқа туманларда ҳам шундай ишлар амалга оширилади. Бу саноат, сервис, қурилиш соҳаларидаги тадбиркорларга катта имконият, юз минглаб иш ўринлари яратиш учун шароит бўлади.
Бизнес вакилларида қўшимча жой олишга эҳтиёж бор. Шу муносабат билан келгуси йилдан давлат активлари беш йилга ижарага берилади.
1991 йилда қабул қилинган “Ижара тўғрисида”ги қонун асосан давлат органлари манфаатини ҳимоя қилишга қаратилгани қайд этилди. Шу боис ижарага берувчи ва ижарачи ҳуқуқларини бирдек ҳимоя қиладиган янги таҳрирдаги қонун ишлаб чиқилиши айтилди.
Мулоқотда таълим ва тиббиёт соҳаларига оид имкониятлар ҳам белгиланди.
Хусусан, энди боғча қамрови паст бўлган 80 та туманда тадбиркорларга енгиллик берилади. Боғча ва мактабларнинг бўш ерларида хусусий шериклик асосида боғча қуришга рухсат этилади. Бунда тадбиркорлардан ер учун ижара ҳақи 30 йил давомида ундирилмайди. Уларга давлат боғчасида ҳар бир болага кўзда тутилган харажатнинг ярми субсидия қилиб берилади. Шунингдек, ташаббускорларга имтиёзли кредит ажратилади. Уларга ижтимоий солиқ 1 фоиз бўлади.
Тиббиёт кластерларини барпо этган тадбиркорларга 7 йил муддатга, 3 йил имтиёзли давр билан 17 фоизли арзон кредитлар берилади.
Президентимиз бизнесни қўллаб-қувватлашнинг энг муҳим инструменти – молиявий хизматлар эканини таъкидлади. Шу боис энди лойиҳага соддалашган тартибда маблағ жалб қилиш бўйича инвестиция платформаси ишга туширилади. Тадбиркорлар ушбу янги тизим орқали йилига қўшимча 1 миллиард доллар маблағ жалб қилиш имкониятига эга бўлади.
Ҳозир Ўзбекистонда 600 дан зиёд стартаплар фаолият юритмоқда. Шу йил етти ойда стартапларга рекорд миқдорда – 264 миллион доллар хорижий инвестиция кириб келди.
Буни давом эттирган ҳолда, ёшларнинг мингта стартап ғояси тижоратлаштирилади ва шундан 200 таси халқаро бозорга олиб чиқилади. Энг илғор технологиялар олиб келиниб, 100 та маҳаллий стартап халқаро миқёсда жозибадор бизнесга айлантирилади. Бунга 100 миллион доллар берилади.
Бу йилдан бошлаб, “Ёш тадбиркорлар” чемпионати ўтказилади. Энг яхши 100 та ғоя танлаб олиниб, ҳар бир стартап учун 1 миллиард сўмгача инвестиция киритилади.
Рақамли молиявий хизматларни кўпайтириш учун беш йиллик стратегия қабул қилинади. Бунда янги экотизим – “очиқ банкинг” жорий қилинади.
Келгуси йилда банклар томонидан кичик ва ўрта тадбиркорликни мақсадли қўллаб-қувватлаш учун қулай шартларда 1 миллиард доллар жалб қилинади. Муқобил скоринг модели ишга туширилиб, кредит бериш шартлари осонлаштирилади.
Учрашувда солиқ маъмурчилиги масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди.
Амалдаги тартибга кўра, йиллик айланмаси 10 миллиард сўмдан ошган корхоналар фойда солиғи бўйича аванс тўлагани учун айланма маблағдан қийинчилик юзага келмоқда. Шу боис энди бу тартиб 20 миллиард сўмдан ошганда қўлланиши белгиланди. Натижада 14 мингга яқин тадбиркор ихтиёрида қўшимча 1 триллион сўмлик айланма маблағ қолади.
Айланма солиқдан қўшилган қиймат солиғига ўтадиган корхоналар бир йил давомида фойда солиғи тўлашдан озод қилинади, ҳисоботида хатолик бўлса ҳам, жарима қўлланмайди, бухгалтерлар маошини 5 миллион сўмгача қисми олти ойгача бундай корхона тўлаган солиқдан чегириб ташланади.
Икки йил олдин айланмадан солиқ тўловчилар бухгалтериясини солиқчи юритадиган тизим қилинган эди. Энди келгуси йилдан ер, мол-мулк, ижтимоий ва даромад солиқлари ҳисоботларини шакллантириш бўйича тадбиркорлар мажбурияти бекор қилинади. Ушбу ҳисоботларни солиқчиларнинг ўзи бепул тўлдириб беради. Тадбиркорлар эса 5 кунда ҳисоботга тузатиш киритиши мумкин бўлади.
Маълумки, бизнес қонун устувор бўлган жойда ривожланади. Сўнгги йилларда иқтисодиётга венчур, бонд, краудфандинг, стартап каби замонавий инвестиция воситалари ҳам кириб келди. Ҳозир бу муносабатлар ўнлаб ҳужжатлар билан тартибга солинади.
Президентимиз буларнинг ҳаммасини тўғридан-тўғри амал қиладиган ягона қонунга бирлаштириб, Инвестиция кодексини қабул қилиш ташаббусини илгари сурди. Бу кодекс инвестиция соҳасидаги барча қоида, кафолат ва тартиб-таомилларни бир тизимга солиб, инвестицияларни рағбатлантиришга хизмат қилиши таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари яна бир муҳим янгиликни эълон қилди – 2026 йилдан “Бизнесни 15 дақиқада бошлаш” тамойили йўлга қўйилади. Бунда тадбиркорни рўйхатдан ўтказиш вақтидаёқ электрон рақамли имзо берилади, банкда ҳисобрақам очилади, соҳага масъул давлат органларига хабарнома жўнатилади.
Мажбурий сертификатланадиган товарлар рўйхати 459 тага қисқартирилди. Рўйхат яна 288 тага камайтирилади.
Кўчат, минерал ўғит, пойабзал, чорва озуқаси каби санитария, ветеринария, карантин назоратида бўлган 32 тоифадаги маҳсулотлар учун мувофиқлик сертификати бекор қилинади.
Умуман, маҳсулотлар хавфсизлиги ва сифатини таъминлаш ҳамда уни баҳолаш билан боғлиқ миллий инфратузилма тубдан ислоҳ қилиниб, халқаро стандартларга мослаштирилади. Бунда, энг аввало, сертификация ўрнига мувофиқликни декларациялаш амалиёти кенг жорий этилади.
Техник жиҳатдан тартибга солиш тизими бутунлай трансформация қилинади. Бундан кейин назорат объекти тадбиркор эмас, балки бевосита маҳсулотнинг ўзи бўлади.
Мулоқотда қайд этилган имкониятлар бугунданоқ кучга кириши қайд этилди.
Президентимиз булар катта марралар экани, юртимиздаги бугунги тадбиркорлик руҳи билан унга эришиш мумкинлигини таъкидлади.
Тадбир очиқ мулоқот тарзида давом этди. Марказий ва ҳудудий студиялардан қатнашган тадбиркорлар ўз фикр ва таклифларни билдирди. Муаммолар муҳокама қилиниб, улар бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берилди.

Новые инициативы в сфере предпринимательства вступают в силу уже сегодня
Глава нашего государства поздравил бизнесменов с профессиональным праздником и 34-й годовщиной независимости. Он подчеркнул их огромный вклад в преобразования в каждой отрасли, в каждом регионе и каждой махалле.
За последние восемь лет были заново сформированы многие отрасли экономики. За этот период привлечено 230 миллиардов долларов инвестиций, из которых более 120 миллиардов — иностранные. В первой половине текущего года экономика нашей страны выросла на 7,2 процента.
Благодаря созданию благоприятных условий для ведения бизнеса увеличилось число предпринимателей и масштабы их деятельности. Например, 1 600 микропредприятий за год увеличили оборот более чем до 10 миллиардов сумов и сразу перешли в категорию средних, 143 — превысили оборот в 100 миллиардов сумов и стали крупными компаниями. Еще 122 малых предприятия вошли в число крупных.
В результате мер по выведению бизнеса из тени в 139 тысячах компаний количество рабочих мест увеличилось на 811 тысяч, в 273 тысячах компаний фонд оплаты труда вырос на 22 процента. Если в прошлом году средняя зарплата в частном секторе составляла 4 миллиона сумов, то сегодня приближается к 5 миллионам.
Отмечено, что с момента первого открытого диалога почти тысяча инициатив предпринимателей была закреплена в законодательстве. Текущая встреча стала пятой по счету. В ходе подготовки к ней состоялись встречи почти с 7 тысячами представителей 26 отраслей, через «колл-центр» поступило более 13 тысяч обращений и предложений.
В последние недели обсуждались вопросы, касающиеся ключевых секторов экономики – плодоовощной, текстильной и индивидуального предпринимательства, и были определены меры поддержки.
На сегодняшнем диалоге глава государства выдвинул новые инициативы и по другим направлениям предпринимательства.
Прежде всего, будет активно развиваться сфера услуг как наиболее эффективное направление для создания краткосрочных и быстроокупаемых рабочих мест. Запускается новая программа по развитию туризма. В ближайшие три года для организации гостиниц и туристических объектов на аукцион будут выставлены 5 тысяч гектаров земли. При этом с предпринимателей, желающих построить гостиницу, не будет взиматься плата за землю – государство войдет в проект в качестве соучредителя на сумму стоимости участка.
Предприниматели смогут выкупить эту долю в течение десяти лет в любое время. Если же оплата будет произведена сразу, предусмотрена скидка 20 процентов. На строительство гостиниц будут выделяться кредиты сроком на семь лет с двухлетним льготным периодом.
Многие предприниматели уже приобретают государственные и частные объекты и переоборудуют их под гостиницы. Теперь субсидии, предусмотренные для строительства новых отелей, будут предоставляться и им. Кроме того, гостиницы, расположенные вне Ташкента, областных центров и крупных туристических зон, освобождаются от уплаты туристического сбора.
Если ранее семейные гостевые дома могли принимать не более 10 туристов в день, то теперь этот лимит удваивается.
Президент предложил провести конкурс среди отечественных гостиниц и семейных гостевых домов. Призовой фонд конкурса составит 1 миллион долларов, а лучшие объекты, получившие наибольшее количество положительных отзывов на авторитетных международных платформах, будут ежегодно поощряться.
Благодаря развитию инфраструктуры количество крупных туристических зон будет увеличено. Так, в Чартакском, Ферганском, Байсунском и Нурабадском районах создадут крупные круглогодичные курортные зоны.
В этом году на ускоренное развитие 16 районов направлено более 1 триллиона сумов. В дальнейшем за счет 500 миллионов долларов аналогичные проекты будут реализованы и в других районах. Это создаст большие возможности для предпринимателей в промышленности, сфере услуг и строительства, а также десятки тысяч рабочих мест.
Бизнес также нуждается в дополнительных площадях. В связи с этим с будущего года государственные активы будут предоставляться в аренду на пять лет.
Отмечено, что Закон «Об аренде», принятый в 1991 году, в основном был направлен на защиту интересов государственных органов. В связи с этим будет разработана новая редакция закона, одинаково защищающая права арендодателя и арендатора.
На встрече были определены и новые возможности в сфере образования и медицины.
В частности, в 80 районах с низким охватом дошкольным образованием предпринимателям будут предоставлены льготы. Им разрешат строить детские сады на свободных землях дошкольных учреждений и школ на условиях государственно-частного партнерства. При этом арендная плата за землю не будет взиматься в течение 30 лет. Государство будет субсидировать половину расходов на каждого ребенка, предусмотренных в государственных детских садах. Также инициативным предпринимателям будут выделяться льготные кредиты, а ставка социального налога для них составит всего 1 процент.
Для предпринимателей, создающих медицинские кластеры, будут предоставляться кредиты сроком на 7 лет с трехлетним льготным периодом под 17 процентов годовых.
Президент подчеркнул, что важнейший инструмент поддержки бизнеса – это финансовые услуги. В связи с этим будет создана инвестиционная платформа для упрощенного привлечения средств в проекты. С ее помощью предприниматели смогут дополнительно привлекать до 1 миллиарда долларов в год.
Сегодня в Узбекистане действует более 600 стартапов. Только за первые семь месяцев этого года они привлекли рекордный объем — 264 миллиона долларов иностранных инвестиций.
Эта работа будет продолжена: планируется коммерциализация тысячи стартап-идей молодежи, из которых 200 будут выведены на международный рынок. На базе передовых технологий 100 местных стартапов превратятся в привлекательный бизнес мирового уровня. Для этого выделяется 100 миллионов долларов.
С этого года стартует чемпионат «Молодые предприниматели». 100 лучших идей будут отобраны, и в каждый стартап инвестируется до 1 миллиарда сумов.
Для расширения цифровых финансовых услуг будет принята пятилетняя стратегия, предусматривающая внедрение новой экосистемы – «открытого банкинга».
В следующем году банки привлекут 1 миллиард долларов для целевой поддержки малого и среднего бизнеса на льготных условиях. Будет внедрена альтернативная скоринговая модель, которая облегчит условия получения кредитов.
На встрече также были рассмотрены вопросы налогового администрирования.
В настоящее время предприятия с годовым оборотом свыше 10 миллиардов сумов вынуждены выплачивать авансовые платежи по налогу на прибыль, что создает трудности с оборотными средствами. Теперь этот порядок будет применяться только при обороте выше 20 миллиардов сумов. В результате у 14 тысяч предпринимателей останется дополнительно 1 триллион сумов оборотных средств.
Предприятия, переходящие с оборотного налога на НДС, освобождаются от уплаты налога на прибыль в течение одного года. Даже в случае ошибок в отчетности штрафы не будут применяться. Кроме того, часть заработной платы бухгалтеров до 5 миллионов сумов в течение шести месяцев будет вычитаться из налогов, уплаченных такими предприятиями.
Два года назад для налогоплательщиков-«упрощенцев» была внедрена система бухгалтерского учета силами налоговиков. С будущего года предприниматели будут освобождены от обязанности формировать отчетность по земельному, имущественному, социальному и подоходному налогам – ее бесплатно будут составлять налоговые органы. Бизнес сможет вносить исправления в отчетность в течение 5 дней.
Известно, что бизнес развивается там, где действует верховенство закона. В последние годы в экономику были внедрены современные инвестиционные инструменты — венчур, облигации, краудфандинг, стартапы. В настоящее время эти отношения регулируются десятками документов.
Президент предложил объединить все эти нормы в единый документ прямого действия – принять Инвестиционный кодекс. Он объединит все правила, гарантии и процедуры в инвестиционной сфере, будет способствовать стимулированию инвестиций.
Глава государства также объявил еще одну важную новость: с 2026 года вводится принцип «Начать бизнес за 15 минут». При регистрации предпринимателю сразу будут предоставляться электронная цифровая подпись, банковский счет и направляться уведомление в государственные органы.
Список товаров, подлежащих обязательной сертификации, сокращен до 459 позиций и будет сокращен еще на 288.
Для 32 категорий товаров — таких как саженцы, минеральные удобрения, обувь, корма для скота, находящиеся под санитарным, ветеринарным и карантинным контролем, — сертификаты соответствия будут отменены.
В целом национальная инфраструктура, связанная с обеспечением безопасности и качества продукции и ее оценкой, будет кардинально реформирована и приведена в соответствие с международными стандартами. Прежде всего, вместо сертификации будет широко внедряться практика декларирования соответствия.
Система технического регулирования будет полностью трансформирована: объектом контроля станет не предприниматель, а непосредственно сам продукт.
Отмечено, что все озвученные возможности вступают в силу уже сегодня.
Президент подчеркнул, что поставленные задачи масштабны, но достижимы благодаря нынешнему предпринимательскому духу в нашей стране.
Встреча продолжилась в формате открытого диалога. Предприниматели, участвовавшие в ней из центральных и региональных студий, высказали свои предложения и замечания. Были обсуждены проблемные вопросы, по которым ответственным лицам даны соответствующие поручения.