Ташқи ишлар вазири Қирғиз Республикасига ташриф буюрди
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг самимий саломлари Қирғиз Республикаси Президентига етказилди.
Мамлакатларимиз ўртасидаги стратегик шериклик ва қардошлик муносабатлари мисли кўрилмаган суръатлар билан ривожланаётгани, барқарор тараққиёт учун энг қулай шарт-шароитлар яратилгани алоҳида таъкидланди. Давлатларимиз Раҳбарларининг тинимсиз саъй-ҳаракатлари туфайли икки томонлама кун тартибида ҳал этилмаган масалалар қолмаганлиги эътироф этилди.
Шунингдек, кун тартиби кенг қамровли бўлиб, истисносиз барча йўналишларни ўз ичига олгани, инфратузилмадан тортиб гуманитар соҳаларгача бўлган қўшма лойиҳаларнинг нафақат икки мамлакат манфаатларига, балки бутун минтақа ва ундан ташқаридаги ҳудудларга хизмат қилаётгани қайд этилди.
Ташриф давомида вазир ҳамкасби Қирғиз Республикаси ташқи ишлар вазири Жеэнбек Кулубаев билан алоҳида учрашув ўтказилди.
Учрашувда стратегик ҳамкорликни, айниқса савдо-иқтисодий соҳалар ва чегараолди инфратузилмасини ривожлантириш йўналишларини чуқурлаштириш масалалари муҳокама қилинди. Минтақавий интеграция ва барқарор ривожланиш борасида ҳаракатларни мувофиқлаштириш юзасидан фикр алмашилди.
Музокаралар якунида Ўзбекистон Республикаси Президентининг Қирғиз Республикасига бўлажак давлат ташрифига тайёргарлик бўйича қўшма ҳаракатлар режаси ҳамда Ташқи ишлар вазирликлари ўртасида 2025–2026 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастури имзоланди.
Ўзбекистон ва Қирғизистон Ташқи ишлар вазирликлари томонидан барча эришилган келишувларнинг тўлиқ амалга оширилишини таъминлаш йўлида яқин ҳамкорлик давом эттирилади.

Глава МИД Узбекистана совершил официальный визит в Кыргызскую Республику
В рамках визита делегация Узбекистана была принята Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым, которому с глубоким уважением были переданы искренние приветствия Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Подчёркнуто, что стратегическое партнёрство и братские узы между нашими государствами демонстрируют беспрецедентную динамику, формируя наиболее благоприятные условия для долгосрочного и устойчивого развития.
Благодаря последовательным и неустанным усилиям наших Лидеров, между Узбекистаном и Кыргызстаном не осталось нерешённых вопросов.
Повестка двустороннего взаимодействия приобрела комплексный и насыщенный характер, охватывая без исключения все ключевые направления. Реализуемые совместные проекты - от инфраструктурных до гуманитарных - направлены на благо не только двух стран, но и всего региона в целом.
Отдельное внимание в ходе визита было уделено встрече с министром иностранных дел Кыргызской Республики Жээнбеком Кулубаевым.
Проведен продуктивный и откровенный обмен мнениями по углублению стратегического партнёрства, в частности в сферах торговли, экономической взаимосвязанности и приграничной инфраструктуры. Также обсуждена важность согласования усилий в области региональной интеграции и устойчивого развития.
По итогам переговоров были подписаны План совместных действий по подготовке Государственного визита Президента Республики Узбекистан в Кыргызскую Республику, а также Программа сотрудничества между Министерствами иностранных дел на 2025–2026 годы.
Министерства иностранных дел Узбекистана и Кыргызстана продолжат тесное сотрудничество для обеспечения полной реализации достигнутых договорённостей.