Қобулда транспорт йўлаги бўйича муҳим тарихий ҳужжат имзоланди
17 июль куни Ўзбекистон, Афғонистон ва Покистон ташқи ишлар вазирларининг биринчи уч томонлама учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув давомида Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон Транс-Афғон темир йўлининг техник-иқтисодий асосини ишлаб чиқиш бўйича уч томонлама ҳадли битим имзоланди.
“Термиз – Найбобод – Майданшаҳр – Логар – Харлачи” йўналиши бўйича техник-иқтисодий асос (ТИА)ни ишлаб чиқиш юзасидан мазкур битмнинг имзоланиши, аввало, лойиҳанинг тезроқ амалга оширилишига ҳамда давлатлар ўртасидаги кўп томонлама ҳамкорликнинг янада чуқурлашишига хизмат қилади.

Перейти к основному контенту
17 июля состоялась первая трехсторонняя встреча министров иностранных дел Узбекистана, Афганистана и Пакистана.
В ходе встречи было подписано трехстороннее рамочное соглашение о разработке технико-экономического обоснования Трансафганской железной дороги Узбекистан  – Афганистан  – Пакистан.
Подписание данного соглашения о разработке технико-экономического обоснования (ТЭО) по маршруту "Термез – Найбабад – Майданшахр – Логар – Харлачи" будет способствовать, прежде всего, ускорению реализации проекта и дальнейшему углублению многостороннего сотрудничества между государствами.