Стартап лойиҳаларни ҳамкорликда молиялаштириш масалалари муҳокама қилинди
Маълумот учун: “DOMiNO Ventures” венчур компанияси минтақадаги венчур капитал бозорининг энг фаол иштирокчиларидан бири ҳисобланади. Жамғарма Қозоғистон, Ўзбекистон, Грузия, Озарбайжон каби давлатлар, шунингдек, Европа ва Туркияда фаолият юритади. Сўнгги беш йил ичида минтақада жадал ўсиш кузатилди: стартаплар сони 4,5 баробарга кўпайди (4500 дан ортиқ), венчур битимларнинг умумий ҳажми 2024 йилда 120 миллион долларга етди.
Учрашувда жамғарма вакиллари ҳудудий стартап муҳитини ривожлантириш бўйича жорий ташаббус ва режалари билан таништирди. Сунъий интеллект соҳасидаги стартапларни қўллаб-қувватлашга қаратилган “BetterFuture AI Acceleration” дастурига алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, жамғарма сармоя киритган қуйидаги ўзбек стартапларининг муваффақиятли намуналари тақдим этилди:
“Tass Vision” – сунъий интеллектга асосланган видеотаҳлил тизими;
“PointAi” – электрон тижоратни қўллаб-қувватлаш учун ечим;
“Datatruck” – юк ташишда логистикани оптималлаштириш платформаси.
Компания кейинги 5 йил ичида минтақага 50 миллион долларлик инвестиция киритиш режалари, шунингдек, қиймати 100 миллион доллар атрофида бўлган 20 дан ортиқ стартапларни молиялаштириши алоҳида қизиқиш уйғотди.
Учрашувда “DOMiNO Ventures” венчур компанияси ва “UzVC” миллий венчур фонди ҳамкорлигида қўшма дастурларни амалга оширишга келишилди.
Шунингдек, белгиланган вазифаларни амалга ошириш борасида профессионал билим ва тажрибаларни бўлишиш бўйича ҳам фикрлар алмашилди ҳамда стартап экотизимини ривожлантириш мақсадида ҳамкорликда ишлашга келишиб олинди.

Aspects of joint financing of startup projects were discussed
For reference: the venture company "DOMiNO Ventures" is one of the most active participants in the venture capital market in the region. The fund operates in such countries as Kazakhstan, Uzbekistan, Georgia, Azerbaijan, as well as in Europe and Turkey. Over the past five years, dynamic growth has been observed in the region: the number of startups has increased 4.5 times (more than 4,500), and the total volume of venture transactions reached $120 million in 2024.
At the meeting, representatives of the fund presented current initiatives and plans for the development of the regional startup environment. Special attention was paid to the "BetterFuture AI Acceleration" program, aimed at supporting startups in the field of artificial intelligence.
Successful examples of the following Uzbek startups, in which the fund invested, were also presented:
Tass Vision - video analytics system based on artificial intelligence;
PointAi - a solution to support e-commerce;
Datatruck - a platform for optimizing logistics in cargo transportation.
The company's plans to invest $50 million in the region over the next 5 years, as well as financing more than 20 startups worth around $100 million, were of particular interest.
At the meeting, an agreement was reached on the implementation of joint programs in cooperation with the venture company "DOMiNO Ventures" and the National Venture Fund "UzVC."
An exchange of views also took place on the exchange of professional knowledge and experience in the implementation of the tasks set, and an agreement was reached on joint work to develop the startup ecosystem.