Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari uchun qo‘shilgan qiymat solig‘i yengillashtiriladi
So‘nggi yillarda bu soha tarkibiy jihatdan isloh qilinib, samaradorlikni oshirish choralari ko‘rildi. Paxta va g‘alla maydonlari qisqartirilib, oziq-ovqat mahsulotlari uchun ajratildi. 160 ming gektar yangi bog‘ va tokzor barpo etildi. 1 milliard dollarlik 1 ming 500 ta oziq-ovqat loyihasi ishga tushirildi.
Lekin qishloq xo‘jaligida hamon yashirin iqtisodiyot ulushi yuqori. Yetishtirilgan mahsulotning hammasi ham hisobotlarda qayd etilmaydi. Oziq-ovqat mahsulotlarini sotishda qo‘shilgan qiymat solig‘i 12 foizni tashkil etmoqda.
Mazkur masala O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tadbirkorlar bilan ochiq muloqotida ko‘tarilgan edi. Davlatimiz rahbari bu borada dehqon va fermerlarga qulaylik yaratish, soliq yukini yengillashtirish bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatma bergandi.
Shunga muvofiq, Xalqaro valyuta jamg‘armasi, malakali xorijiy va mahalliy ekspertlar ishtirokida qishloq xo‘jaligini “soya”dan chiqarish bo‘yicha takliflar ishlab chiqildi.
Unga ko‘ra, kelasi yil 1 yanvardan boshlab, qishloq xo‘jaligi korxonalari dehqon va fermerlarga o‘zi yetishtirgan qishloq xo‘jaligi mahsulotini (g‘alla va paxtadan tashqari) sotishda qo‘shilgan qiymat solig‘i nol stavkada bo‘ladi.
Shu bilan birga, mahsulotni yetishtirishda urug‘, o‘g‘it, yoqilg‘i, transport, elektr kabi xarajatlar uchun hisobga olingan QQSni qaytarib berish amaliyoti ham saqlanib qoladi.
Natijada fermer va dehqonlar ixtiyorida yiliga 300 milliard so‘m mablag‘ qoladi, yana 400 milliard so‘mlik soliqni qaytarib olish imkoniyati bo‘ladi.
Umuman, bu yengilliklar soha vakillarining shaffof ishlashiga turtki beradi, joylarda yirik sanoatlashgan plantatsiyalar va qayta ishlash korxonalarining ko‘payishiga mustahkam zamin yaratadi.
Mutasaddilarga bu yangi tizimni dehqon va fermerlarga tushuntirib, samarali yo‘lga qo‘yish, oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirishni rag‘batlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

VAT rate on agricultural products to be reduced to zero
In recent years, structural reforms have been implemented in the agricultural sector, accompanied by measures aimed at increasing its efficiency. Sown areas for cotton and grain have been reduced and redirected toward the cultivation of food crops. A total of 160 thousand hectares of new orchards and vineyards have been planted. Additionally, 1,500 projects in the food production sector have been implemented, with a total value of $1 billion.
At the same time, the share of the shadow economy in agriculture remains significant. Not all production is reflected in official reporting. Currently, the value-added tax rate on the sale of food products is set at 12 percent.
This issue was raised during the open dialogue of the President of the Republic of Uzbekistan with entrepreneurs. The Head of State instructed the responsible agencies to create more favorable conditions for farmers and to reduce their tax burden.
In this regard, with the participation of the International Monetary Fund, as well as foreign and local experts, proposals have been prepared to bring the agricultural sector out of the “shadow.”
According to these proposals, starting from January 1 of next year, the value-added tax will be applied at a zero rate to farmers when they sell their own products. This benefit will cover fruits, vegetables, meat, milk, eggs, and other agricultural products, excluding cotton and grain.
At the same time, the practice of refunding VAT paid on seeds, fertilizers, fuel, transport, electricity, and other production expenses will remain in place. As a result, farmers will retain an additional 300 billion UZS annually, while another 400 billion UZS can be recovered through the new benefit.
Overall, these measures will encourage greater transparency in the sector and lay the foundation for increasing the number of large-scale industrial-type plantations and enterprises that process agricultural products.
Responsible officials have been instructed to explain the new procedure to farmers, ensure its effective implementation, and promote food production more actively.