Adliya vaziri A.Tashkulov Singapur Xalqaro Mediatsiya markazi rahbari Jorj Lim bilan uchrashuv o‘tkazdi.
2025-08-08 11:50:00 / Yangiliklar
Uchrashuvda quyidagi masalalar muhokama qilindi:
▪️ nizolarni tinch yo‘l bilan hal etishda mediatsiya instituti tobora keng qo‘llanilayotganligi.
▪️ Mediatsiyaning afzalliklari sifatida ishlarning tezroq, arzonroq va ishtirokchilar uchun kamroq stressli ekanligi.
▪️ mediatorlar malakasini oshirish va ularni akkreditatsiyadan o‘tkazish tizimini joriy etish;
▪️ bank, sug‘urta kabi sohalarda mediatsiyadan foydalanish doirasini kengaytirish;
▪️ Singapur tajribasini o‘rganish asosida elektron platforma joriy etish;
▪️ Singapur Konvensiyasiga qo‘shilish.
Ta’kidlash joizki, mamlakatimizda 2021-yilda 4,8 ming ish mediatsiya orqali hal qilingan bo‘lsa, 2024-yilda bu ko‘rsatkich 7,2 mingga yetgan (50% o‘sish).
Uchrashuv yakunida quyidagilarga erishildi:
1. Singapurdagi mediatorlar tayyorlash markazlari bilan hamkorlikda O‘zbekistonning 20 dan oshiq mediatorlarini xalqaro standartlarga mos ravishda qayta tayyorlash;
2. Toshkent mediatsiya markazining reglament, nizom va kodekslarini takomillashtirish;
3. O‘zbekistonni Markaziy Osiyo davlatlarida mediatsiya nizolarini hal qilishda regional habga aylantirish yuzasidan tegishlar choralarni ko‘rish;
4. Ayrim xalqaro nizolar bo‘yicha mediatsiya ishlarini Toshkent mediatsiya markazida ko‘rib chiqish;
5. “Tashkent Law Spring” doirasida xalqaro mediatsiya haftaligini o‘tkazish;
6. Singapur Xalqaro Mediatsiya markazi bilan hamkorlik yuzasidan Anglashuv Memorandumini va Yo‘l xaritasini imzolash.
J.Lims, o‘z navbatida, mediatsiya sohasida yaqindan hamkorlik qilishga ijobiy qarashini, shu o‘rinda, mazkur masalada shaxsan amaliy yordam ko‘rsatishga tayyor ekanligini bildirdi.
Ushbu uchrashuv xalqaro tajriba almashuvi, qonunchilikni takomillashtirish va O‘zbekistonda mediatsiya madaniyatini rivojlantirish yo‘lida muhim qadamlardan biri bo‘ldi.

Министр юстиции А. Ташкулов провёл встречу с главой Международного центра медиации Сингапура Джорджем Лимом.
2025-08-08 11:50:00 / Новости
Во время встречи были обсуждены следующие вопросы:
▪️ всё более широкое применение института медиации при мирном урегулировании споров;
▪️ преимущества медиации — более быстрое, менее затратное и менее стрессовое для участников разрешение дел;
▪️ внедрение системы повышения квалификации медиаторов и их аккредитации;
▪️ расширение сферы применения медиации в таких отраслях, как банковское дело и страхование;
▪️ внедрение электронной платформы на основе изучения сингапурского опыта;
▪️ присоединение к Сингапурской конвенции.
Следует отметить, что если в 2021 году в нашей стране посредством медиации было разрешено 4,8 тыс. дел, то в 2024 году эта цифра достигла 7,2 тыс. (рост на 50%).
По итогам встречи были достигнуты следующие договорённости:
1. Совместно с центрами подготовки медиаторов в Сингапуре организовать переподготовку свыше 20 узбекских медиаторов в соответствии с международными стандартами;
2. Совершенствование регламента, устава и кодекса Ташкентского центра медиации;
3. Принятие мер по превращению Узбекистана в региональный хаб по разрешению споров посредством медиации среди стран Центральной Азии;
4. Рассмотрение отдельных международных споров в Ташкентском центре медиации;
5. Проведение Международной недели медиации в рамках форума “Tashkent Law Spring”;
6. Подписание Меморандума о взаимопонимании и Дорожной карты по сотрудничеству с Международным центром медиации Сингапура.
В свою очередь, Дж. Лим выразил положительное отношение к тесному сотрудничеству в области медиации и заявил о своей готовности лично оказать практическую помощь в этом направлении.
Данная встреча стала важным шагом на пути обмена международным опытом, совершенствования законодательства и развития культуры медиации в Узбекистане.