“Yashil startap loyihalarini qo‘llab-quvvatlash dasturi” g‘oliblarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi
2024-04-01 17:55:00 / Vazirlik yangiliklari
Joriy yilning 29-mart kuni Iqtisodiyot va moliya vazirligi Germaniya xalqaro hamkorlik agentligi (GIZ) bilan birgalikda amalga oshirilayotgan “O‘zbekistonda yashil sanoatlashtirishni rivojlantirish” loyihasi doirasida “Yashil startap loyihalarini g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash dasturi” doirasida g‘oliblarni taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumot uchun: Bir necha kun oldin “Yashil startap loyihalarini qo‘llab-quvvatlash dasturi” doirasida eng yaxshi loyihalarni saralab olish tanlovining final bosqichi bo‘lib o‘tgan edi.
Dastur doirasida 6 nafar innovatsion va “yashil” loyihalar tanlab olindi va ularni rag‘batlantirish maqsadida startap bosqichiga qarab quyidagi loyihalarga 20 milliondan 200 million so‘mgacha grant mablag‘lari ajratildi:
- qayta tiklanuvchi energiya manbalariga asoslangan, avtomobil yo‘llarida o‘rnatishga moslashtirilgan quvvati 1-5 kilovattgacha bo‘lgan shamol generatori “Samsara” loyihasiga — 200 million so‘m;
- quyosh panellaridan ishlab chiqariladigan elektr energiyasini taqsimlash va boshqarish uchun o‘rnatiladigan “Innovatsion mahalliy invertor ishlab chiqarish” loyihasiga — 60 million so‘m;
- sanoat chiqindi suvlaridan zarar ko‘rgan suv havzalarini innovatsion o‘simliklar bilan tozalashga qaratilgan “Clean Water” loyihasiga — 60 million so‘m;
- quyosh panellarini harakatlantirish orqali ularning samaradorligini oshirishga qaratilgan “Smart Panels” loyihasiga — 60 million so‘m;
- ion almashuvchi yelimdan foydalangan holda sanoat korxonalaridagi chiqindi suvlarni tozalab, qayta ishlab chiqarishga yo‘naltirish imkonini yaratuvchi “Wastewater Treatment” loyihasiga — 60 million so‘m;
- havodagi zararli zarrachalar miqdori, issiqxona gazlari hajmi va tarkibi hamda havo namligini aniqlash imkoni beruvchi qurilma — “Air Quality” g‘oyasiga — 20 million so‘m.

An award ceremony held for the winners of the "Green Startup Projects Support Program"
An award ceremony for the winners within framework of the project "Development of Green Industrialization in Uzbekistan" under the “Green Startup Projects Support Program”, implemented by the Ministry of Economy and Finance together with the German Agency for International Cooperation (GIZ), was held on March 29 of this year.
For information: A few days ago, the final stage of the selection of the best projects was held within the framework of the "Green Startup Projects Support Program".
Within the framework of the program, 6 innovative and green projects were selected and depending on the stage of the startup, grant funds from 20 million to 200 million soums were allocated for the following projects in order to stimulate them:
- 200 million soums for the project "Samsara" wind generator based on renewable energy sources, adapted for installation on motorways, with a capacity of 1-5 kW;
- 60 million soums for the project "Innovative local inverter production", which will be installed for distribution and management of electricity generated by solar panels;
- 60 million soums for the project "Clean Water" aimed at cleaning water bodies damaged by industrial wastewater with innovative plants;
- 60 million soums for the project "Smart Panels" aimed at increasing the efficiency of solar panels by moving them around;
- 60 million soums for the project "Wastewater Treatment", which allows to clean and recycle wastewater from industrial enterprises by using ion exchange glue;
- 20 million soums for the project "Air Quality" to create a device to determine the amount of harmful particles in the air, the volume and composition of greenhouse gases, and air humidity.