BMT bosh kotibi oʻrinbosari tomonidan mamlakatimizda Barqaror rivojlanish maqsadlari sohasida erishilgan natijalar yuqori baholandi
2025-07-23 20:05:00 / Vazirlik yangiliklari
AQSHning Nyu-York shahrida boʻlib oʻtayotgan BMTning yuqori darajadagi siyosiy forumi doirasida BMT bosh kotibi oʻrinbosari - BMTning iqtisodiyot va ijtimoiy masalalar departamenti rahbari Li Junxua hamda O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari Umid Abidxadjayev o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muloqot davomida BMT bosh kotibi oʻrinbosari Li Junxua tomonidan mamlakatimizda Barqaror rivojlanish maqsadlari sohasida erishilgan natijalar yuqori baholandi.
Uchrashuvda tomonlar raqamli bogʻliqlik (digital connectivity), iqtisodiyotda yuqori texnologik maxsulotlar ulushini oshirish, maʼlumotlar dividendini olishda infratuzilmaga manzilli investitsiya kiritishning ahamiyati yuzasidan muhokamalar olib borildi.
Muzokaralar yakunida mazkur sohalarda loyihalarni amalga oshirishga BMTning iqtisodiyot va ijtimoiy masalalar departamenti ekspertlarini jalb qilish hamda departamentning Oʻzbekistonga missiyasini tashkil etishga kelishib olindi.

UN Under-Secretary-General highly commended the results achieved in our country in the field of Sustainable Development Goals
2025-07-23 20:05:00 / News of ministry
Within the framework of the UN High-Level Political Forum taking place in New York, USA, a meeting was held between the UN Under-Secretary-General – Head of the UN Department of Economic and Social Affairs, Li Junhua, and the Deputy Minister of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan, Umid Abidkhadjaev.
During the dialogue, UN Deputy Secretary-General Li Junhua highly praised the results achieved in our country in the field of Sustainable Development Goals.
At the meeting, the parties discussed digital connectivity, increasing the share of high-tech products in the economy, and the importance of targeted investment in infrastructure for obtaining data dividends.
At the conclusion of the negotiations, an agreement was reached to involve experts from the UN Department of Economic and Social Affairs in the implementation of projects in these areas, as well as to organize a mission of the department to Uzbekistan.