“Genderga yoʻnaltirilgan budjetlashtirish” bo‘yicha o‘quv seminar bo‘lib o‘tmoqda
Mazkur seminar “BMT Ayollar tuzilmasi” hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi o‘rtasida joriy yilda imzolangan ikki tomonlama hamkorlik memorandumiga asosan, davlat moliyasini boshqarish tizimiga genderga yo‘naltirilgan budjetlashtirishni bosqichma-bosqich joriy etish doirasida tashkil etildi.
Ushbu seminardan ko‘zlangan asosiy maqsad seminar ishtirokchilarining genderga yoʻnaltirilgan budjetlashtirish bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini oshirish, xalqaro ekspertlar tomonidan mazkur yo‘nalishda to‘g‘ridan-to‘gri tushunchalar berilishi, seminar ishtirokchilari hamda ekspertlar o‘rtasida muloqot o‘rnatish hisoblanadi.
Ushbu o‘quv seminarda “BMT Ayollar tuzilmasi”ning O‘zbekiston bo‘yicha dasturi rahbari Jeren Guven Guresh, “BMT Ayollar tuzilmasi”ning ekspertlari Blerina Xhani hamda Mustafa Chadir kabi mutaxassislar ishtirok etishdi.
Seminar davomida genderga yoʻnaltirilgan budjetlashtirish, uning elementlari, gender statistikasi, budjet jarayonlariga genderga yoʻnaltirilgan budjetlashtirish tamoyillarini joriy etish va boshqa yo‘nalishlar haqida ekspertlar tomonidan tushunchalar berildi.
Seminar boshida “BMT Ayollar tuzilmasi”ning O‘zbekiston bo‘yicha dasturi rahbari Jeren Guven Guresh so‘zga chiqib, seminardan ko‘zlangan maqsad, “BMT Ayollar tuzilmasi”ning O‘zbekistondagi faoliyati haqida so‘z yuritdi. Shundan so‘ng, Oliy Majlis Senatining Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasi raisi Malika Kadirxanova hamda Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari Gulnora Raximova so‘zga chiqib, mamlakatimizda gender tengligi sohasida amalga oshirilayotgan ijobiy o‘zgarishlar, ularni davlat moliyasini boshqarish tizimiga uyg‘unlashtirish haqida gapirib o‘tdi.
Shuningdek, ekspertlar tomonidan Oʻzbekistonda gender tengligining holati, qonunchilik bazasi va strategiyalari, boshqaruvda gender tengligi, gender tamoyillarini hisobga olish kabi mavzularda tushunchalar berildi hamda seminar yakunida ishtirokchilarni qiziqtirgan savollarga ular tomonidan javob berildi.
Mazkur seminar joriy yilning 31-oktabr hamda 1-noyabr kunlari ham davom etishi rejalashtirilgan.
Bunda seminarning ikkinchi kunida genderga yoʻnaltirilgan budjetlashtirish haqida asosiy tushunchalar, genderga yoʻnaltirilgan budjetlashtirish vositalari, budjet jarayonida bir ishtirokchining roli va masʼuliyatlari tushuntirilib o‘tiladi. Seminarning yakuniy kunida esa, genderga yoʻnaltirilgan budjetlashtirish va davlat moliyasini boshqarish, gender statistikasi, genderga taʼsir qiluvchi asosiy samaradorlik koʻrsatkichlari, kelgusidagi qadamlar bo‘yicha tushunchalar berilishi ko‘zda tutilgan.

A training seminar on Gender-Responsive Budgeting is taking place
This seminar was organized based on the bilateral cooperation memorandum signed this year between UN Women and the Ministry of Economy and Finance, within the framework of gradually implementing gender-responsive budgeting in the public finance management system.
The main goal of this seminar was to enhance participants' knowledge and skills in gender-responsive budgeting, provide direct insights from international experts in this field, and facilitate communication between participants and experts.
The seminar featured participation from Ceren Guven Gures, head of the UN Women program in Uzbekistan, as well as experts Blerina Khani and Mustafa Chadir.
During the seminar, experts provided insights on gender-responsive budgeting, its elements, gender statistics, and the principles of integrating gender-responsive budgeting into budget processes, among other topics.
At the beginning of the seminar, Ceren Guven Gures spoke about the objectives of the seminar and UN Women's activities in Uzbekistan. Following this, Malika Kadirkhonova, chair of the Committee on Women and Gender Equality of the Senate of the Oliy Majlis, and Gulnora Rakhimova, deputy minister of economy and finance, discussed the positive changes being implemented in the field of gender equality in our country and how they align with the public finance management system.
Experts also provided insights on the status of gender equality in Uzbekistan, legislative frameworks and strategies, gender equality in governance, and the consideration of gender principles. At the end of the seminar, they addressed questions from participants.
This seminar is also planned to continue on October 31 and November 1 of this year.
On the second day of the seminar, key concepts of gender-responsive budgeting, the tools of gender-responsive budgeting, and the roles and responsibilities of participants in the budget process will be explained. On the final day, insights will be provided on gender-responsive budgeting and public finance management, gender statistics, key performance indicators affecting gender, and future steps.