2024-10-29 19:40:00 / Vazirlik yangiliklari
Uchrashuvlar kun tartibida ayollarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish kabi keng ko‘lamli dolzarb mavzular ko‘rib chiqildi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari Gulnora Raximova ishtirok etib, bugungi kunda mamlakatimizda ayollar uchun iqtisodiy jihatdan yaratilgan imkoniyatlar, gender tenglikni ta’minlash yo‘nalishida olib borilayotgan amaliy ishlar, ayollar o‘rtasida tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar haqida to‘xtalib o‘tdi.
Shuningdek, yurtimizda “Genderga yo‘naltirilgan budjetlashtirish”ni rejalashtirish hamda uni budjet jarayonlariga bosqichma-bosqich joriy etish bo‘yicha olib borilayotgan tizimli ishlarni ham ta’kidlab o‘tdi.
“Pekin+30” mintaqaviy ko‘rib chiqish yig‘ilishidan so‘ng muhokamalarni aks ettiruvchi yakuniy hisobot tayyorlanadi va ma’lumot olish uchun UNECEga a’zo barcha davlatlarga yuboriladi.
Ushbu g‘oyalar Pekinning 2025-yil mart oyida Nyu-Yorkda bo‘lib o‘tadigan global sharhiga asos bo‘ladi, unda yetakchilar Pekin Harakatlar platformasini amalga oshirish bo‘yicha 30 yillik yutuqlar haqida fikr yuritadilar va gender tengligiga erishish yo‘lidagi aniq qadamlarni belgilaydilar.

The expansion of women's economic opportunities was discussed
The agenda included broad and pressing topics such as the expansion of women's economic opportunities. Gulnora Rakhimova, Deputy Minister of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan, participated and highlighted the current economic opportunities created for women in the country, practical efforts being made to ensure gender equality, and reforms aimed at developing entrepreneurship among women.
Gulnora Rakhimova also emphasized the systematic work being carried out in Uzbekistan on planning "gender-responsive budgeting" and its gradual integration into the budget process.
After the "Beijing +30" Regional Review Meeting, a final report reflecting the discussions will be prepared and sent to all UNECE member states for information.
These ideas will form the basis for the global review to be held in New York in March 2025, where leaders will discuss the 30-year achievements in implementing the Beijing Platform for Action and outline specific steps towards achieving gender equality.