2025-09-25 18:20:00 / Vazirlik yangiliklari
Forumda “ZTE Nebula AI” ekotizimi taqdim etildi. U turli sohalarda intellektual transformatsiyani jadallashtirishga qaratilgan kompleks yechimlardan iborat. Asosiy komponentlar qatoriga telekommunikatsiya va ilmiy-tadqiqot ishlari uchun Nebula yirik model platformasi, uy interneti sifatini oshirish uchun sun’iy intellekt asosida ishlaydigan Fixed Wireless Access (FWA) yechimi, shuningdek, yangi avlod qurilmalari uchun NebulaAI operatsion tizimi kiradi. Ushbu yechimlar ilg‘or til modellariga va AI-agentlarga asoslangan bo‘lib, operatsion samaradorlikni oshirish, qaror qabul qilishni qo‘llab-quvvatlash va foydalanuvchi tajribasini yaxshilashga xizmat qiladi. Bugungi kunda ZTE yechimlari 18 dan ortiq tarmoqqa joriy etilgan bo‘lib, 100 dan ziyod loyiha soha bo‘yicha etalon sifatida e’tirof etilgan.
Forum ochilishida Raqamli texnologiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos raqamli transformatsiya sohasidagi milliy ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha fikr bildirdi. ZTE Corporation vitse-prezidenti va MDH mamlakatlari bo‘yicha prezidenti Syue Bin kompaniyaning sun’iy intellektni rivojlantirish va Markaziy Osiyoda hamkorlikni mustahkamlashda davom etishini bildirdi.
Forum dasturining markaziy qismi “Markaziy Osiyoning raqamli kelajagini shakllantirayotgan sun’iy intellekt texnologiyalari” mavzusidagi panel muhokamasi bo‘ldi. Muhokamalarda Markaziy Osiyo sun’iy intellekt assotsiatsiyasi raisi Vladimir Norov, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti rektori Baxtiyor Maxkamov va ZTE Uzbekistan bosh direktori Van Guandun ishtirok etishdi. Ular milliy sun’iy intellekt strategiyasi, mintaqalararo hamkorlik va rivojlanayotgan bozorlarda AI-yechimlarni joriy etish istiqbollarini muhokama qildilar.
Alohida e’tibor kadrlar salohiyatini rivojlantirishga qaratildi. “Yangi avlod kuchi” dasturi finalistlarini taqdirlash marosimida Baxtiyor Maxkamov va Van Guandun ishtirok etib, TATU talabalarining elektronika, telekommunikatsiya va axborot texnologiyalari kabi raqamli iqtisodiyot uchun muhim yo‘nalishlardagi yutuqlarini ta’kidladilar.
Forum yakunida ZTE bilan Markaziy Osiyo sun’iy intellekt assotsiatsiyasi hamda ZTE bilan “Yangi O‘zbekiston” universiteti o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumlari imzolandi.

2025-09-25 18:20:00 / News of ministry
As part of ICTWeek Uzbekistan – 2025, ZTE organized the forum “ZTE Nebula AI: AI technologies Shaping Central Asia's digital future,” which gathered representatives of government agencies, industry experts, and academia to discuss the transformative role of artificial intelligence in shaping the digital economy of Central Asia.
At the forum, ZTE presented its “Nebula AI” ecosystem, comprising integrated solutions designed to accelerate digital transformation across various sectors. Key components include the Nebula large-scale model platform for telecommunications and research, an AI-powered Fixed Wireless Access (FWA) solution to enhance home internet quality, and the NebulaAI operating system for next-generation devices. Built on advanced language models and AI agents, these solutions aim to improve operational efficiency, support decision-making, and enhance user experience. Currently, ZTE solutions are applied in more than 18 networks, with over 100 projects recognized as industry benchmarks.
In his opening remarks, First Deputy Minister of Digital Technologies Oleg Pekos outlined national priorities in digital transformation. Xue Bin, Vice President of ZTE Corporation and President for CIS countries, confirmed the company’s commitment to advancing AI technologies and strengthening cooperation in Central Asia.
The central part of the forum featured a panel discussion, “Artificial Intelligence Technologies Shaping the Digital Future of Central Asia.” Panelists included Vladimir Norov, Chairman of the Central Asian Association for Artificial Intelligence, Bakhtiyor Mahkamov, Rector of Tashkent University of Information Technologies named after Muhammad al-Khwarizmi, and Wang Guangdun, General Director of ZTE Uzbekistan. Discussions focused on the national AI strategy, prospects for regional cooperation, and the implementation of AI solutions in emerging markets.
Special attention was devoted to developing human resources and preparing a new generation of specialists capable of driving digital transformation in the region.